petrklic-prvosenka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPetrklíč (= prvosenka jarní) a petrklíč vyšší (latinsky primula veris, primula elatior) léčí nemoci dýchacího ústrojí, zahlenění, revma, lehčí neurózy, tlumí záněty. Prvosenka jarní je vytrvalá rostlina, vysoká asi 20-30 cm. Má válcovitý oddenek s trsem drobných kořínků. Vytváří přízemní růžici obvejčitých, celistvých listů. Na konci duté lodyhy je jednoduchý okolík žlutých květů.


Účinky rostliny:

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Petrklíč je ve větších dávkách mírně jedovatý. Tuto bylinu by neměli užívat pacienti beroucí léky na ředění krve. Také těhotné ženy by neměly překračovat běžné terapeutické dávky. Při sběru rostliny může vzácně někdo dostat nepříjemnou alergickou reakci.

 

Plodem je jednopouzdrá tobolka s množstvím drobným černých semínek. Kvete od začátku března do května. Prvosenka vyšší je velmi podobná, má však delší stvol a užší květ sytě žluté barvy. 

 

Používané části:

Používá se především kořen, dále pak stvol s květem.

 

Léčivé vlastnosti:

Rostlina obsahuje velké množství saponinů, které rozrušují (ředí) hlen, takže petrklíč usnadňuje vykašlávání, odhleňuje, tlumí a zvlhčuje kašel. Užívá se i při bronchitidě (zánětu průdušek), zápalu plic atd. Dále se rostlina užívá při slabších neurózách, tiší bolest hlavy. Droga se užívá i při prochladnutí hlavy a horečce (horečnatých onemocněních). Petrklíč dále pomáhá při látkové výměně (metabolismu). Užívá se při revmatoidní artritidě. Je mírně potopudný (zvyšuje pocení). Tlumí záněty. Zevně, jako obklad, se používá při bolestech trojklanného nervu nebo artritických kloubů

 

Dávkování a toxicita při předávkování:

Droga květu má jednotlivou dávku 1 g, v praxi se však podávají i vyšší dávky. K přípravě výluhu se obvykle ordinuje l lžíce na šálek vody; užívají se 2 šálky denně. Terapeuticky účinné jsou však také menší dávky. Primulae floris decoctum (1/2 lžíce drogy na 2 sklenice vody) se užívá po l/3 sklenice 3krát denně po jídle. Kořen se dávkuje po 0,5 g pro dosi. K přípravě výluhu se v praxi nejčastěji ordinuje 1/2 kávové lžičky na šálek vody; pijí se 2 - 3 šálky denně po doušcích.

Podobný předpis má také odvar. Žádaného terapeutického efektu se často dosahuje také při nižším dávkování kořene (po 0,2 g). Vyšší dávky se používají při přípravě Prímulae radicis decoctum (6 g kořene na 200 ml vody), jenž se užívá po 1 lžíci každé 3 hodiny. Primulae tinctura se podává v jednotlivé dávce 2.5 g. Ke zvýraznění expektoračních účinků se předepisuje kombinace s drogami: Malvae folium, Liquiritiae radix, Althaeae radix, Thymi herba, Anisi fructus. Rostlina má analogické účinky jako Ipecacuanhae radix.

Náhradní droga je Senegae radix.

Toxicita: Několikanásobné překročení terapeutických dávek působí toxicky, přičemž prvním příznakem je zvracení; později se připojí průjmy. Interakce je se syntetickými diuretiky a sedativy.

 

Způsob použití:

Z natě a kořenů lze dělat tinkturu, která se dávkuje 3x30 kapek denně. Z květů a stonku se dělá nálev. Lze jej užít hlavně do směsi bylin proti kašli, nachlazení a revma. Z kořene se dělá odvar. Petrklíč má slabě medovou vůni, a proto je vhodný k provonění bylinných směsí.

 

Použití v kosmetice:

Mast z petrklíče se používá na spáleniny od sluníčka a na skvrny na kůži. Z nálevu (asi 10 gramů květu) se dělají vlasové koupele. Po nich jsou vlasy hedvábné, jemné a příjemně voní. Týmž nálevem se též omývá mastná pokožka a ucpané póry. 

 

Použití v kuchyni:

Květy lze přidávat do jídla jako barvivo. V mnoha pokrmech se při vaření rozpadnou. Mladé listy se připravují jako jarní salát, případně se vaří jako kapusta. Z květů se dříve dělaly bonbony: Květ se namočí do trochy vody. Pak počkáme, až květy nasáknou vodou a zeslizovatí. Přidáme cukr nebo sirup či med a vše vaříme, dokud nám .nezbude hustá kaše. Paknecháme vše vychladnout a lžičkou si "bereme" jednotlivé bonbony. 

 

Rozšíření a výskyt:

Petrklíč pochází z Evropy a Asie. U nás roste na vlhkých loukách, v listnatých světlých hájích, podél cest a podobně. 

 

Sběr:

Petrklíč je u nás chráněná rostlina a nesmí se sbírat kořen. U doma pěstovaných rostlin se kořen sbírá na podzim. Stonek s květem se sbírá brzo po poledni na počátku květu. Květ je možné sušit na slunci. Sušenou drogu chráníme před hmyzem. 

 

Možnost záměny:

U nás se prakticky setkáme jen s prvosenkou jarní a vyšší, které jsou z bylinářského hlediska zaměnitelné.

 

Pěstování:

Vzahradnictví lze koupit velké množství šlechtěných prvosenek, občas i prvosenku jarní. Semena prvosenky lze velmi snadno nasbírat v přírodě.
Začátkem května již rostlina má drobná kulatá semínka, která vložíme do vlhké, humózní půdy. Má ráda dostatek vláhy a snáší i polostín. Na vhodném místě se sama dobře množí. 

 

Látky obsažené v petrklíči (prvosence):

Saponiny.flavonoidy, glykosidy, silice, minerální soli, třísloviny, kyselina křemičitá. 

 

Chráněná rostlina:

Pozor! Obě rostliny jsou chráněné, trhat lze pouze nadzemní část. Při sběru buďme opatrní, neboť petrklíč má mělké kořeny. 

 

Jak se jinak říká prvosence - synonymní názvy:

Bylina dnová ☼ Housátka ☼ Kropáček ☼ Kropenka ☼ Medvědí ucho ☼ Mrtvičná bylina ☼ Petrklíč ☼ Petrovo kvítí ☼ Primulka ☼ Prvnička ☼ Šlaková bylina