Pitulník žlutý hluchavka žlutá účinky na zdraví co léčí použití využitíPitulník žlutý (latinsky Galeobdolon luteum syn. Lamium galeobdolon) roste ve vlhkých lesích, v křovinách a příkopech, při plotech a v houštinách, na rumištích, na zastíněných vlhkých místech a všude tam, kde roste kopřiva. Kvete v dubnu a květnu, v horských oblastech později. Vytrvalé oddenky vyhánějí až 50 cm vysokou lodyhu, vstřícné listy jsou uspořádány křížem, květy sedí v paždí listů. Sbírají se listy i květy. Léčivou rostlinou je také hluchavka bílá (Lamium album).

___

___


Účinky rostliny:

TIP: 7 hluchavek běžně rostoucích v ČR - fotografie zde

Detailní botanický popis

Pitulník žlutý kvete v dubnu a květnu. Má řapíkaté, vejčité až trojúhelníkovité, zubaté, na svrchní straně často s přechodnými stříbrnými skvrnami. Květy jsou jasně žluté s rezavými skvrnami na spodním pysku květu, uspořádané v lichopřesleny.
Plody jsou černé tvrdky s přívěskem, tzv. "masíčkem," kterým se živí mravenci. Tímto způsobem jsou semena šířena do okolí a druh rostliny rozmnožován. V místě výskytu dělá rostlina rozsáhlé porosty (podobně jako jiné hluchavky - bílá, nachová ad.).
Je to vytrvalá, až 40 cm vysoká bylina s přímou, nevětvenou, vystoupavou nebo poléhavou, čtyřhrannou, na hranách chlupatou lodyhou.

 

Účinky na zdraví

Obsahuje stejně účinné látky jako hluchavka bílá, a proto ji lze v lidovém léčitelství využívat stejným způsobem. Čaj z pitulníku pročišťuje krev, odstraňuje nespavost a nervozitu. Lze ho pít při poruchách trávení (křeče žaludku), zánětu ledvin, zánětu močového měchýře, zástavě močení (retence) a při kožních vyrážkách

Náhradou pitulníku žlutého může být pitulník horský (Galeobdolon montanum). Je otazné, kolik účinných látek má pitulník postříbřený (Galeobdolon argentatum).

 

Zajímavosti

Pitulník je jednou z mála rostlin, která bez úhony přečká i velmi tuhé mrazy.

 

Původ jména

Z řeckého gale = lasička a bdolos = zápach (podle vůně rozemnutých listů) + z latinského luteum = žlutý (barva květů).

 

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ PITULNÍKU ŽLUTÉHO:

  • Nálev čaje z květu pitulníku: 1 vrchovatá lžíce na 1/4 litru vody, jen spaříme a krátce vyluhujeme.
  • Obklady z pitulníku: 3 vrchovaté čajové lžičky na 1/2 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme. Výluhem namokříme hadr a používáme jako teplý obklad. Květy pitulníku můžeme na obkladu ponechat.
  • Sedací koupel z pitulníku: z nati rostliny. Využívá se na podporu léčby zánětů močových cest a na gynekologické záněty (pro tyto účely je však vhodnější hluchavka bílá).

 

Ledvinový čaj švýcarského faráře Kunzleho

  • 3 díly zlatobýlu obecného (celík)
  • 2 díly kvetoucího svízele syřišťového
  • 1 díl pitulníku žlutého

Zalít 2 čajové lžičky nebo 1 lžíce 250 ml vařící vody, 25 minut macerovat. Scedit a užívat 3x denně při močových a ledivnoých ánětech, močových kaméncích, oslabených ledvinách nebo zbytnělé prostatě.

 

Lidové názvy

Žlutý lvíček ☼ lví tlamka ☼ lasička ☼ žlutá kopřiva ☼ tulíček ☼ včelí doušek ☼ pikulnik ☼ pritul ☼ smradlavina ☼ přítulník ☼ laskavník ☼ tchořina ☼ smradina ☼ mrtvá kopřiva ☼ urdík, cumláň.

 


Zdroje:

  • Atlas bylin, průvodce českou příroedou; Knauerová, Drnková
  • Zdraví z boží lékárny; M. Treben
  • Můj bylinkový svět; Vláďa Vytásek