rdesno-ptaci-truskavec-ucinky-vliv-na-zdravi-clovekaRdesno ptačí neboli truskavec (polygonum aviculare) - tuto bylinku můžete bez obav přidávat do bylinných čajů na jakýkoliv problém a nemáte co zkazit, musíte jen počítat s určitým močopudným efektem. Bylinkáři truskavec ptačí považují za velice významnou detoxikační bylinu. Vyrůstá do výšky asi 5 cm a délky až desetinásobné.


Účinky rostliny:

Tradičně se přidává do směsí na choroby jater, žlučníku a trávicího traktu. Typické je podávání při překrvení trávicích sliznic, zánětech žaludku, dvanáctníku i střeva Crohnově chorobě.

Někreří bylinkáři truskavec doporučují i na zvýšení nízkého tlaku krve. Vzhledem ke schopnosti čistit krev se truskavec využívá i do čisticích čajů, diabetických, antirevmatických a protidnavých čajovin, pro podporu metabolismu při rekonvalescencích, do směsí při kašli, proti ateroskleróze, pro zlepšení dechového objemu plic, při bronchitidách, TBC, astmatu, pro odkašlávání, protože uvolňuje plicní hlen, a tak se podílí na regeneraci plic a průdušek.

 

Urologické potíže

Rdesno ptačí (neboť rdesen známe víc - například hadí kořen, peprník, blešník) je oblíbená rostlina na močopudný čaj: 1 až 2 lžičky řezané nati povařit minutu ve čtvrtlitru měkké vody, posléze 10 minut spařovat a užívat mezi jídly 2 až 4x denně pro prevenci ledvinových kamenů a všech nemocí ledvin či celého urologického traktu. Při ledvinových kamenech je důležité se napít tohoto čaje nebo speciální směsi i v polovině noci, kdy je velmi vhodné se také vymočit. Pití v noci je nutné, protože moč je potřeba ředit. Pálivé vykapávání nepatrného množství moči značí urologický zánět, a není-li moč bílá bílkovinami, znamená to selhávání ledvin, a tím víc je potřeba pít, a tím čistit. Když je přítomen zánět, protékající moč ho do určité míry čistí, ale je potřeba dovymočit se ve vyšším podřepu (kvůli vhodné poloze ústí močové roury).

 

Zevní i vnitřní užití truskavce

Zevně se truskavec používá na výplachy, proplachy, oplachy, splachy, klystýry, ke kloktání, k omývání, na obklady, na tampony a do koupelí. Dále také na rány i nehojící se kožní choroby, hnisavé vředy, kožní záněty, akné, ekzémy, vyrážky, opruzeniny, pásový opar, bércové vředy, proleženiny či plísně mezi prsty nohou (meziprstí). Zevně i vnitřně urychluje hojení sliznic vlivem tříslovin a zlepšuje stav podpovrchového vaziva křemíkem lokálně, při pití i celkově. V kapilárním a cévním sytému zpevňuje stěny, chová se tedy podobně jako vitamin P. Zmenšuje propustnost vlásečnic a staví krev (zastavuje krvácení); také se této rostlině slovensky říká sravikrv. Pomáhá proto při nadměrném menstruačním krvácení, ale staví i jinde, a tak se využívá při průjmech, úplavici, choleře a i při průjmech spojených s krvácením.

 

Rdesno ptačí v čajových směsích

  • na ledvinové kameny s přesličkou a blešníkem
  • k omývání křečových žil se slámou, přesličkou, konopicí, jírovcem a měsíčkem
  • při diabetu například s borůvkou, pampeliškou, fazolí
  • při únavovém syndromu s maceškou, kopřivou, ostropestřcem, pampeliškou a čekankou
  • při revmatu například se šípkem, kopřivou, břízou, řepíkem, tužebníkem, vrbovkou

 

Jak se jinak říká truskavci - synonymní názvy: 

Rdesno ptačí ☼ Rdesno truskavec ☼ Chrustavec ☼ Chrusťák ☼ Krevnice ☼ Křupavka ☼ Oupor ☼ Praščák ☼ Ptačí rdesno ☼ Stržné koření ☼ Štikovec ☼ Truskavec ☼ Trutovník ☼ Ucestka ☼ Úpor ☼ Vlčoun ☼ Vrabčí jazyk