topolovka-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciTopolovka růžová (latinsky althea rosea) léčí sliznice, kašel, zažívací potíže, menstruační problémy. Topolovka je trvalka, vysoká i 2,5 metru. První rok vyhání z rozvětveného oddenku pouze přízemní růžici listů. Listy jsou velké (průměr až 25 cm), řapíkaté, okrouhle srdčité s 5-7 laloky. Druhý rok vyrůstá vysoká, přímá, mírně chlupatá lodyha. 


Účinky rostliny:



Účinky rostliny:

  • sliznice těla
  • suchý kašel
  • zánět sliznic dýchacích cest
  • zánět sliznic dutiny ústní
  • zánět sliznice žaludku
  • zánět sliznice střeva
  • trávicí potíže
  • bolesti žaludku
  • nemoci slinivky
  • nemoci sleziny
  • opožděná menstruace
  • bolesti v krku
  • ekzém kůže

Květy jsou zhruba 5-10 cm velké, jednoduché i plné. Barva květů je od bílé přes růžovou, světle červenou, fialovou až po černofialovou. Diskovité plody se po dozrání rozpadají na jednotlivé tvrdky. Rostlina kvete od léta do podzimu. 

 

Používané části:

Sbírá se rozkvetlý květ (s kalichem i bez). 

 

Léčivé vlastnosti:

Topolovka má velmi sliznatý květ. Toho se užívá především k ochraně sliznic celého těla. Používá se při suchém kašli a zánětech sliznic (dýchací cesty, ústní dutina, žaludek, střeva). Pomáhá při zažívacích potížích, bolestech žaludku. Je doplňkem při léčbě slinivky a sleziny. Užívá se i při slabé či opožděné menstruaci
Zevně se z ní dělá kloktadlo proti bolesti v krku. Omývají se s ní různé ekzémy a kožní problémy nejasného původu.

 

Způsob použití:

Z květů se připravuje buď nálev, nebo macerát. Pije se za den až půl litru čaje v dílčích dávkách. Je to bylinka vhodná do směsí, má příjemnou chuť, vzhled i vůni. Na zevní použití se doporučuje silnější nálev. 

 

Kontraindikace: 

Topolovka nemá žádné vedlejší účinky a ani kontraindikace. Je vhodná pro děti i těhotné a kojící ženy.

 

Použití v kosmetice:

Topolovka se používá formou macerátu k přípravě kosmetických masek a k omývání popraskané, nezdravé kůže. Obklady lze využít k mírnění bolesti a regeneraci spálené pokožky. V průmyslové výrobě se společně s proskurníkem používá k výrobě chladicích emulzí a krémů. 

 

Rozšíření a výskyt:

Původní domovinou topolovky je patrně Balkánský poloostrov. Unás se běžně pěstuje. Roste v zahradách, u zdí i v parcích. Občas ji lze najít zplaněnou (poblíž zahrad a lidských sídel). 

 

Sběr:

Sbírají se plně rozvité květy, buď s kalichem, nebo bez. Sběr provádíme v dopoledních hodinách, pouze za suchého počasí. Pro léčivé účely je nejvhodnější černofialová odrůda. Je možné dosušení květů na mírném slunci. Při skladování pozor, do sušené topolovky často lezou moli a jiný hmyz. 

 

Možnost záměny:

Topolovku si lze splést s proskurníkem lékařským, což vůbec nevadí. Proskurník má obvykle plnější květy světlé barvy. Někdy je topolovka zaměňována za sléz, který však má mnohem menší větveno u lodyhu. 

 

Pěstování:

Semena se dají běžně koupit v zahradnictvích. Semena klíčí velmi dobře, po 8-16 dnech. Topolovka má ráda hluboké písčité a humózní půdy se spodní vodou. Přímé slunce a před větry chráněnou polohu. Malé rostliny okopáváme. Před zimou staré listy a lodyhy seřežeme těsně nad zemí. Zimu snáší dobře. Rostliny často napadají různé rzi i hmyz, který dokáže zcela zničit všechny květy.

 

Jaké látky obsahuje topolovka: 

Sliz,třísloviny, silice, antokyanové glykosidy a další.

Zajímavosti:

Topolovce se někdy říká zahradní sléz, topolová růže případně chybně proskurník. 

 

Poznámky:

Z topolovky se průmyslově vyrábějí barviva. Květy topolovky se používaly k barvení vína.

 

Jak se jinak říká topolovce - synonymní názvy: 

Proskurník topolovka ☼ Slézová růže