zaludek zaludecni potize a nevolnosti byliny bylinky babske radyŽaludek leží mezi jícnem a dvanácterníkem. Je to jeden z nejdůležitějších orgánů trávicího ústrojí. Shromažďuje rozkousanou potravu a pak v něm probíhá proces trávení p omocí kyseliny chlorovodíkové a enzymu pepsinu, který štěpí bílkoviny. Vytváří se silně kyselé prostředí, které chrání žaludek a střevo před většinou bakterií. U dráždivého žaludku se jedná o poruchy trávení. Potíže souvisejí s příjmem potravy. Před jídlem nebo po jídle se potíže buď zesilují, nebo se zmírňují.


Účinky rostliny:

Projevují se jako žaludeční nevolnost či nucení na zvracení. Žaludek je velmi citlivý na stresové situace, při nich se vyjmenované potíže projevují častěji nebo silněji.

 

Domácí léčba žaludečních potíží

Režimová opatření a doporučení

  • Vyhýbejte se určitý jídlům, nápojům a lékům, o nichž víte, že dráždí žaludek. Nasaďte si přísnou dietu, při níž nejíte maso, masové výrobky, sladkosti, kořeněná jídla, slaná jídla ani alkohol. Nepříznivé stravování je totiž nejčastější příčinou dráždivého žaludku. Dbejte na dostatečný přísun vlákniny a vitaminů. Jezte pomalu a sousta pořádně rozkousejte.
  • U akutního zánětu žaludku většinou postačí dieta s vyloučením masa, mléka, mléčných výrobků a sladkých moučných jídel. K utišení hladu se hodí bílá rýže (bez masa), vařená mrkev, brambory a vařená zelenina. 

 

Bylinné čaje na žaludeční problémy

  • Bylinný čaj na zánět žaludku: smíchejte 30 g vachty trojlisté a 30 g pelyňku pravého. Přelijte 1 čajovou lžičku směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně. 
  • Připravte směs 50 g natě zeměžluči okolíkaté, 50 g listu máty peprné, 10 g kořene andělíky lékařské a 10 g kořene bedrníku obecného. Přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x či 4x denně.
  • Při zánětu a podráždění žaludku pomáhá sléz lesní. Přelijte 2 čajové lžičky květu 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte ráno a večer. 
  • Na zánět žaludku si připravte čaj ze 30 g natě benediktu lékařského. Přelijte 2 čajové lžičky byliny 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.
  • Na dobré trávení přelijte 1 čajovou lžičku fenyklového semene roztlučeného v hmoždíři 200 ml vroucí vody, 10 minut přikryté vyluhujte a sceďte. Pijte 2x nebo 3x denně.
  • Při velkých žaludečních potížích přelijte 3 čajové lžičky natě zeměžluči lékařské 0,5 l vroucí vody, 5 minut vyluhujte a sceďte. Pijte denně na lačný žaludek šálek teplého čaje.
  • Při onemocnění žaludku smíchejte 50 g semene lnu, 150 g květu heřmánku pravého, 150 g listu máty peprné a 80 g natě jitrocele kopinatého. Vařte 2 lžíce směsi v 0,5 1 vody 3 minuty, nechte 30 minut vyluhovat, sceďte. Odvar pijte 6x denně, vždy šálek 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle.
  • Při žaludečních potížích a nechutenství přelijte 2 čajové lžičky máty peprné 0,5 l vroucí vody, 5 minut vyluhujte a sceďte. Pijte čaj neslazený ve 3 dávkách během dne. 
  • K posílení činnosti žaludku připravte směs ze stejných dílů lněného semene, semene pískavice řeckého sena, kořene proskurníku lékařského, květu vřesu obecného a květu levandule lékařské. Vařte 1 lžíci směsi ve 200 ml vody 10 minut, 5 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x či 3x denně.
  • Tlak žaludku mírní směs z 25 g kořene hořce žlutého, 25 g čekanky obecné, 25 g natě třezalky tečkované, 25 g majoránky zahradní, 25 g řebříčku obecného a 25 g pelyňku pravého. Povařte 3 čajové lžičky směsi ve 3 šálcích vody, 5 minut vyluhujte a sceďte. Během dne vypijte 2 šálky teplého čaje.
  • Na zánět žaludku vymačkejte 3 lžíce šťávy z čerstvý listů jitrocele kopinatého a zamíchejte ji do 150 ml mléka. Pijte 3x denně. 
  • Na bolest žaludku povařte 10 g natě kokošky pastuší tobolky v 0,5 l vody a sceďte. Během dne užívejte po lžících.

 

Tinktury na žaludeční potíže

  • Na dobré trávení je výborný žaludeční likér z 0,5 kg nezralých plodů vlašského ořechu. Vložte je do nádoby a zalijte litrem dobré pálenky. Dejte vše na teplé místo na 3 týdny. Pak sceďte a přidejte podle chuti cukr. Užívá se malá sklenka před jídlem na dobré trávení. 
  • Žaludeční kapky: 1 čajovou lžičku kořene hořce žlutého, 1 čajovou lžičku zeměžluči lékařské a 2 čajové lžičky třezalky tečkované zalijte 200 ml čistého lihu, 14 dnů vyluhujte a sceďte. Při bolesti žaludku podávejte 10 kapek na lžičce cukru.
  • Křenové víno na žaludeční potíže: 100 g kořene křenu pokrájejte na kousky a zalijte dobrým bílým vínem. Vařte asi 2 minuty, 10 minut vyluhujte a sceďte. Užívejte 3x denně 1 lžíci před jídlem.