Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Z důvodu pracovního vytížení budou dotazy v poradně zpracovány na začátku dubna 2024.

 

Jedovaté byliny v léčbě nemocí lidského organismu

2 odpovědi
(stránka otevřena 1558x)

Dotaz:

Dobrý den,


v některých čajových směsí se vyskytují byliny, o kterých se jinde uvádí (téměř vždy) vnější užívání.


Vlaštovičníková nať na žlučník, kostivalový kořen a květ vratiče na ledviny. Barvínek na vysoký krevní tlak. U Janči, Zentricha, Váni a jinde se tyto byliny užívají vnitřně snad jen v homeopatické podobě.


Myslím si, že neznalí lidé si tak mohou víc ublížit, než pomoci.


Děkuji za vaše stránky, jejich rozsah a náplň.


Alena

Odpověď na dotaz:

Dobrý den. Toto je oblast svárů různých bylinkářů. Zatímco někteří doporučují přísně se vyvarovat jedovatým rostlinám, jiní jsou v tomto střídmější. Snad nejvíce sporů v této oblasti jsem zaznamenal kolem vlaštovičníku. Stačí otevřít knihu RADY BYLINÁŘE ZENTRICHA v části vlaštovičník větší, kde je o tomto poměrně vtipně psáno (s přispěním MUDr. Václava Štefana Čermáka).
Jen na okraj podotýkám, že právě díky vlaštovičníku většímu přežila velmi významná rakouská bylinkářka Maria Treben pobyt v koncentračním táboře, když měla závažnou infekci.
Samozřejmě nenabádám k tomu, aby člověk užíval ve velém jedovaté byliny nebo třeba vratič, proti tomu nejsem ani přesvědčen, že by mírně jedovaté byliny (kterými je právě např. vlaštovičník) neměly místo ve fytoterapii.
Děkuji Vám za mimořádně zajímavý dotaz.

Odpověď na dotaz:

Děkuji za pdpověď. Já vlaštovičník používám také, je výborný například do masti na homoridy a jiné ranky. Ale když jsem viděla jak lidé kterým jsem doporučila vlaštovičník na bradavice zachází s rostlinou. Vůbec si nepřipouští, že kůže je orgán kterým se látky dostávají do těla. Lidé nemají respekt, strach, pokoru, snad ani víru v byliny a alespoň znalost našich babiček, už vůbec ne. Většina dnes končí u rozpoznání pampelišky. Potom použití vlaštovičníkové tinktúry vnitřně nepřichází v úvahu. Ale nabízí se otázka, jestli tito lidé navštěvují vaše stránky. Ještě jednou za ně děkuji. A napadá mě jeden dotaz. Používám kalisii, kladu si otázku jak je to s její "jedovatostí"? Má velmi direktivní návod na použití, z čeho je to odvozeno? Zkušenosti? Toxicita? Účinnost? Na to se mi nikde nepodařilo najít odpověď.