MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

pestovani zazvoru doma recept postup navod informace tipyI když je zázvor exotická rostlina, je na pěstování neuvěřitelně nenáročná. Není mnoho jiných rostlin, které je tak jednoduché pěstovat v domácích podmínkách. Zázvor nepotřebuje příliš mnoho světla a stačí pouhý kousek kořene, který koupíte v obchodě s potravinami, abyste si vypěstovali vlastní rostlinu. Část zakoupeného kořene klidně spotřebujte, uvařte si čaj, přidejte ho k masu, vyrobte si domácí sirup, část kořene zasaďte do hlíny.

Samozřejmě lepší je koupit semena nebo sazenici zázvoru v zahradnictví nebo přes Internet. Je možné sehnat pouze semena, můžete narazit i na sazenici od domácího pěstitele, občas se sazenice vyskytnou i v kamenném zahradnictví.

Pěstovat zázvor ze semen nebo ze sazenice je lepší než z kořene ze sámošky, protože kořen je ošetřený inhibitory růstu, aby během skladování neklíčil – což vy právě chcete (respektive správně se botanicky tato část rostliny u zázvoru jmenuje oddenek). I tak ale nezoufejte a pokud chcete začít pěstovat rostlinu z kořene, kořen zázvoru namočte přes noc do vody, aby se inhibitory (zabraňovače růstu) pokud možno z kořene vylouhovaly.

 

Sázení zázvoru - postup

1. Namočte kořen zázvoru přes noc do vlažné vody bez chloru.

2. Do květináče dejte hlínu, do ní zasaďte buďto semínko či sazenici nebo namočený kořen, přikryjte cca 3 – 5 centimetry hlíny. Pokud máte naklíčený kořen, dejte rašící pupeny směrem nahoru. Vybírejte spíše širší květináč, protože zázvor se rozrůstá do šířky- roste horizontálně, proto je potřeba dostatečné místo, aby vám kořen narostl.

3. Květináč dejte na teplé místo, nemusí být přímo na slunci, pravidelně zalévejte – rostlina potřebuje dostatek vláhy vlhko.

 

pestovani zazvoru doma recept postup navod informace tipy 2První výhonky za několik týdnů

Běžně říkáme, že kupujeme kořen zázvoru, ale správně je to botanicky oddenek. Rostlina roste pomalu, první výhonky uvidíte teprve po několika týdnech. Dokud nezačnou mrazy, můžete mít zázvor venku, to znamená od půli května (po třech zmrzlých) do zhruba konce září, kdy začínají přízemní mrazíky. Pak ho ovšem dejte dovnitř. Ti kdo nemají zahradu, mohou zázvor pěstovat na balkoně nebo rovnou jako pokojovku uvnitř.

Kořeny se rozrůstají do šířky. Rostlina potřebuje 10 měsíců, než je možné ji sklidit – než vám tedy naroste velký kořen. Ovšem i během této doby si můžete uždibovat malé kousky. První malé kousky získáte po 3 – 4 měsících: odhrňte hlínu a uřízněte si kousek kořene, ten pak opět zahrňte.

Pokud to takto budete praktikovat, budete získávat zázvor do nekonečna. Pokud chcete větší množství, můžete po 10ti měsících hlavní oddének vyjmout a a jak radí web nechat v půdě jen pár malých oddénků, ze kterých naroste nová rostlina.

 

ÚČINKY ZÁZVORU NA LIDSKÉ ZDRAVÍ JSOU UVEDENÉ ZDE.  

 

pestovani zazvoru doma recept postup navod informace tipy 3

 

Osobní zkušenost paní Pavlíny s pěstovním zázvoru: Musím říct, že můj zázvor měl kliku v mé lenosti a zapomínání :-D Jednak jsem si koupila oddenek v lednu, když jsem byla nemocná a předchozí zázvor už jsem spotřebovala. A pak jsem se už uzdravila a ten nový zůstal ve spíži. Až když jsem dělala pořádek po dvou týdnech, tak jsem si všimla, že má pupen. Tak honem googlit, jak se pěstuje. Zasadila jsem a těšila se z pučícího pupene. Ale přihodilo se, že vrchní vrstva hlíny vypadala, že plesniví a od toho chytil i ten pupen. Vypadalo to, že uhnil/zplesnivěl. Možná jsem ho přelila, nebo nebyl na dostatečně teplém místě. Tak jsem květináč odložila na místo, kde nezavazel, že ho "pak někdy" vynesu a zasadím tam něco jiného. Jako předtím - zapomněla jsem na to. A teď, když jsem si našla čas na vyhození, jsem si všimla, že z jiné části oddenku vypučil jiný pupen! Takže kdyby se někomu stalo něco podobného, radím počkat ;-)

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

chřipka   sušení   koupel   čaj   hlavy   vřed   zácpa   dna   houba   nežádoucí   angína   krvácení   stvol   bylinka   neht   zánět   stonek   minut   zdraví   kůže   štítná   obsahuje   keř   vlas   účinek   užití   rostlina   Avicena   teplé   menstruační   rýma   účinky   revma   řídnutí kostí   pupen   nohy   fytoterapie   tinktura   jaterní   plíseň   použití   výroba   babské rady   zelenina   indikace   migrén   kornatění   průjem   choroba   mensturace   bolest   sval   víno   zápal   trávicí   horké   žlučník   ruka   noha   zrak   končetina   zalijeme   kůra   vitamin   odvar   pijeme   abytyše Hildegarda   roztroušená   chřipka   nálev   kameny   Treben   katar   žaludek   krk   šlacha   zelina   kořen   slezina   viry   list   kolika   mateřské   obsažené   opar   využití   hlas   Mattioli   hemoroid   artróza   astma   pěstování   Podhorná   brnění   Janča   dásně   horečka   kloub   slinivka   vývar   slezina   zlomenin   kojenec   metabolismus   arteriskleróza   vliv   mrtvice   kapsaicin   strom   ateroskleróza   komplikace   pálení   močopudný   premenstruační   alergie   olej   sliznice   nemoc   epilepsie   osteoporóza   srdce   plísně   chladné   bylinná směs   ledvin   kontraindikace   nachlazení   hemeroid   kontraindikace   ovoce   Zentrich   bylina   játra   akné   inhalace   kvasinky   nať   prášek   Moučka   květ   játra   studené   Paracelsus   sběr   recept   Janča   vitamín   písek   sirup   Zentrich   stonek   Galenos   tlak   antibiotik   zpracování   návod   střev   fermentace   Váňa   děti   postup  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)