Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

mrtva ryba jako biohnojivoMrtvá ryba jako biohnojivo - tak tohle už vám určitě bude připadat jako dost šílené, ale přesto je to velice zajímavý způsob, jak dodat rostlinkám v zahradě spoustu užitečných živin. A rozhodně to není žádný moderní výmysl, ryby zakopávali k rostlinám všechny přírodní národy, indiáni i naši předkové, jenom tento zvyk už upadl v zapomnění.

Stačí ale otevřít Kytici Karla Jaromíra Erbena a podívat se na začátek básně „Štědrý večer", kterou si mnozí pamatujeme ještě ze školy.

Hoj, ty štědrý večere
ty tajemný svátku!
Což komu dobrého
neseš na památku?
I lospodáři štědrovku,
kravám po výslužce,
kohoutovi česneku,
hrachu jeho družce.
i ovocnému stromoví
od večeře kosti,
z lat oušky na stěnu
lomu, kdo se postí.


Pro nás je důležitý předposlední verš - ovocnému stromoví od večeře kosti. Protože k večeři byl tradičně kapr, míní se tím samozřejmě
rybí kosti. A protože na vánoce se každému dopřávalo loho, co si přál (případně co nejvíce potřeboval), je to jasný důkaz, že naši předkové byli o prospěšnosti tohoto hnojivá hluboce přesvědčeni. A pokud to vyzkoušíte, asi budete přesvědčeni také, i když žádná vědecká studie se účinkem rybího masa jako hnojivá ještě nezabývala. Naši předkové hnojili rybím masem především stromy a keře, severoameričtí indiáni zase rajčata. Obojí mám vyzkoušené a obojí funguje velice dobře. U stromů samozřejmě nemohu říct, že by po tomto hnojivu měly větší nebo chutnější ovoce, u rajčat se to ale dá zjistit velice jednoduše - stačí pěstovat několik rostlin s rybou a několik bez ryby. Výsledky jsou opravdu zajímavé hnojivo má vliv na zdraví a vitalitu celé rostliny i plodů. 

K hnojení samozřejmě nebudeme používat pouze kosti, ale buď celé ryby (což asi nebude problém pro rybáře, kteří mají zdroj bělic a dalších rybiček příliš se nehodících k jídlu) nebo kapří hlavy a ořez z rybárny, který můžeme pořídit za cca 5-10 Kč za kilogram.
Zakopeme je mělce ke stromu (do stromové mísy) nebo pod sazenici rajčete a okurky tak, aby mezi kořínky a rybou zbylo ještě
asi 10 cm země. Než kořeny prorostou až k hnojivu, ryba zatím zjetlí a uvolní látky, které mohou rostlinky využívat. Můžeme je přidat i do jámy s kompostem určené pro pěstování cuket, prostě pro všechny rostlinky, které mají delší kořeny a potřebují vydatné hnojivo. Výhodou je, že už potom během vegetace nemusíme vůbec přihnojovat, ryba se postupně rozkládá a dodává živiny po celou dobu růstu. 

Hodí se ale jenom sladkovodní ryby, s mořskými to nějak nefunguje. Nejspíš mají jiné minerální složení, které rostlinkám tolik nechutná. A nebo je to další potvrzení pravidla, že bychom méli využívat pouze to, co vyrostlo v naší blízkosti a ne cpát do půdy i do sebe exotické pochoutky a různá umělá povzbuzovadla.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

arteriskleróza   abytyše Hildegarda   babské rady   chřipka   koupel   list   květ   štítná   víno   kloub   keř   vřed   písek   neht   nežádoucí   mensturace   migrén   kapsaicin   bolest   sběr   olej   stvol   osteoporóza   rýma   indikace   prášek   Treben   užití   řídnutí kostí   mrtvice   bylinná směs   krk   Váňa   zácpa   kolika   tlak   chladné   komplikace   ledvin   Avicena   jaterní   dna   děti   postup   ovoce   vývar   účinky   studené   šlacha   brnění   kojenec   zelina   hlas   vliv   sliznice   pěstování   žlučník   návod   katar   Podhorná   slinivka   vitamin   odvar   epilepsie   zdraví   premenstruační   sirup   hemeroid   nať   noha   močopudný   angína   sval   opar   zelenina   obsažené   trávicí   fytoterapie   žaludek   vitamín   končetina   Zentrich   využití   nachlazení   kameny   slezina   revma   horké   nohy   plísně   pupen   zalijeme   minut   teplé   krvácení   houba   slezina   kůra   nálev   fermentace   hemoroid   výroba   pijeme   zlomenin   viry   Janča   tinktura   játra   kontraindikace   akné   obsahuje   zpracování   menstruační   astma   Moučka   stonek   použití   recept   kořen   rostlina   ateroskleróza   bylinka   chřipka   pálení   horečka   střev   kornatění   artróza   Paracelsus   strom   bylina   sušení   Janča   srdce   antibiotik   průjem   játra   choroba   plíseň   kůže   nemoc   Galenos   vlas   zápal   čaj   Zentrich   účinek   stonek   metabolismus   zánět   kontraindikace   kvasinky   Mattioli   dásně   alergie   mateřské   inhalace   zrak   hlavy   roztroušená   ruka  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)