Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

zazimovani bylin bylinek bylinkove zahrady zpracovani bylin pred zimouMáte na zahradě či na balkoně byliny, a nevíte, jak se o ně přes zimu postarat, aby ji v pořádku přežily? Zatímco jednoletky zpracujete, méně odolné dvouletky a trvalky budou potřebovat vaši pomoc. Nějakou bylinku pěstuje snad každý – kdo nemá zahradu, vystačí s několika květináči. I v nich se totiž většině druhů daří. Používají se jako koření, do salátů, v léčitelství i k barvení tkanin.

Sušit, mrazit, nakládat

Jak bylinky zpracovat? Nabízí se hned několik možností – sušení, zamražení, naložení do oleje nebo octa. Pro krátkodobé řešení postačí, když je necháte ve sklenici s vodou – takto se uchovává hlavně pažitka nebo petržel. Nevydrží však déle než čtrnáct dní.

Byliny si dlouho zachovávají svoji příznačnou vůni a chuť. Pokud chcete, aby si ponechaly i barvu, prosolte je. Připravte si čtyřikrát větší množství gramů soli, než kolik máte bylinek, a ponechte je v solném roztoku v lednici tak dlouho, jak potřebujete.
Nejjednodušší a také nejefektivnější metodou sušení bylin je jejich zavěšení za stonky v místnosti, kde je světlo a teplo. Dávejte ale pozor, aby na ně nedolehly sluneční paprsky; bylinky by zežloutly a ztratily by i svoji chuť. Následně je můžete nasekat nebo rozmělnit v hmoždíři a získat tak koření.

Použít můžete i modernější metodu sušení, která přijde vhod zvláště těm, kdo nemají času nazbyt. Bylinky zabalte do papírového ubrousku a vložte do mikrovlnné trouby. Po třech až pěti minutách (záleží na množství rostlin) je vyndejte, budou usušené.

 

zazimovani bylin bylinek bylinkove zahrady zpracovani bylin pred zimou 2Ochrana před mrazy

Pokud se bylinek nechcete ještě zbavit a rádi byste je ponechali do příštího roku, musíte se o ně náležitě postarat. Dvouletky i trvalky rozdělte na byliny méně odolné a odolnější. K těm prvním patří například bazalka, aloisie, raději i rozmarýn, vavřín nebo citronová tráva.

Tyto druhy bylinek přesaďte ze záhonu do květináče. V zimě jim dopřejte dostatek světla, teplotu okolo deseti až dvaceti stupňů a přiměřenou zálivku. Zeminu nechte vždy den nebo dva vyschnout a až poté je zalijte, přibližně jednou za týden.

Ideální podmínky nabízí pro takto přezimující rostliny zimní zahrada s chladnější teplotou vzduchu. Pokud však bydlíte v domě nebo paneláku, vystačí bylinkám i parapet nebo místo za oknem. Čím vyšší však teplotu v bytě máte, tím důkladnější zálivku jim poskytněte.

 

Bylinky v zahradě

Většina zahradních bylinek snáší i mrazivé počasí, a může tak přes zimu zůstat v záhonu. Jedná se zejména o petržel, pažitku, tymián, mátu, estragon, šalvěj, yzop, meduňku, saturejku, oregano, levanduli či libeček.
Prostor kolem rostlin pokryjte mulčovací kůrou, která udrží více vlhkosti a současně ochrání kořenový systém před mrazy, a jemně k nim vložte větve z jehličnatých stromů. Pokud jsou byliny již vzrostlé, s největší pravděpodobností zimu přežijí i bez takovéto ochrany.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

použití   Janča   hlavy   horké   plísně   vitamín   epilepsie   angína   horečka   zápal   květ   Mattioli   ateroskleróza   průjem   zelenina   alergie   nohy   tinktura   Váňa   kloub   kolika   sliznice   trávicí   nať   studené   vřed   abytyše Hildegarda   mrtvice   zlomenin   premenstruační   Janča   zrak   strom   revma   slinivka   plíseň   kořen   vliv   sval   dna   koupel   astma   jaterní   teplé   štítná   zalijeme   víno   kojenec   bolest   nežádoucí   pěstování   písek   hemoroid   ovoce   krvácení   mensturace   žlučník   artróza   zpracování   indikace   hlas   kvasinky   slezina   pijeme   žaludek   slezina   akné   olej   metabolismus   menstruační   Galenos   stonek   krk   končetina   neht   Zentrich   šlacha   noha   játra   bylina   antibiotik   migrén   účinky   zdraví   rýma   stonek   zácpa   tlak   kůra   mateřské   fermentace   stvol   ledvin   návod   osteoporóza   obsahuje   babské rady   kameny   recept   chřipka   chřipka   sběr   srdce   sirup   Zentrich   nachlazení   čaj   pupen   kůže   děti   opar   ruka   fytoterapie   dásně   viry   roztroušená   nemoc   sušení   kapsaicin   rostlina   keř   játra   Treben   výroba   kontraindikace   kontraindikace   pálení   užití   brnění   minut   Paracelsus   houba   řídnutí kostí   zelina   list   katar   chladné   komplikace   účinek   zánět   bylinná směs   postup   močopudný   inhalace   bylinka   Avicena   využití   choroba   obsažené   vývar   vlas   kornatění   nálev   prášek   vitamin   Podhorná   Moučka   odvar   arteriskleróza   střev   hemeroid  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)