Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

Glukany jsou přírodní polysacharidy, které aktivují buňky zajišťující obranyschopnost organismu, tj. mikrofágy a makrofágy, leukocyty a T-Iymfocyty. Přitom makrofág je buňka schopná pohlcování a zničení (fagocytózy) cizorodého materiálu včetně mikroorganismů. Plní i další důležité úkoly při řízení imunity. 

Vzniká z monocytu, což je zvláštní bílá krvinka (leukocyt). Tento monocyt je schopen opustit krevní řečiště, proniknout do místa zánětu nebo infekce a změnit se v makrofág, který likviduje patogeny, Podílí se jak na obraně organismu proti infekci, tak má i další významnéfunkce v činnosti imunitního systému. 

Makrofágy neustále kolují orgány těla s cílem najít a zlikvidovat všechno cizí. Jsou to právě glukany, které dokáží makrofágy stimulovat k maximální činnosti, která se projevuje jejich vyšší odolností vůči infekci a rychlejším množením. Kromě těchto aktivačních účinků na makrofágy zachycují glukany rovněž volné radikály a omezují škodlivý vliv ultrafialového a rentgenového záření. 

Lymfocyt je druh bílé krvinky, který se významným způsobem podílí na obranyschopnosti organismu. Kzákladní funkci T-Iymfocytů patří především regulace ostatních buněk účastnících se na imunitní odpovědi a likvidace choroboplodných zárodků, případně i vlastních nakažených buněk. Kromě tohoto Iymfocytu jsou v organismu zastoupeny i B-Iymfocyty, které se přeměňují na plazmatické buňky tvořící protilátky (imunoglobuliny). Lymfocyty v organismu přežívají po mnoho let a tvoří tzv. paměťové buňky, které mají v sobě zakódované setkání s cizorodou látkou a jsou schopny proti ní opětovně zasahovat. V běžné stravě není glukanů dostatek, neboť se vyskytují především v kvasnicích, získávají se například z produktů kvasinky pivní, Saccharomycetes cerevisiae, a dále jsou obsaženy například v obilovinách. Tuto účinnou látku obsahují mnohé houby, především dřevokazné. Jejich mimořádné léčivé účinky jsou známé z dávné minulosti. Již 3 000 let př, n. l. Egypťané věřili, že houby jsou posvátné. Nejstarší písemný dokument o jejich účincích pochází z Indie a je starý asi 5 000 let. Stáří asi 3 300 let má pravděpodobně mumie "ledového muže" Oetziho nalezeného v Alpách, u kterého byl objeven sáček se sušenými houbami. Japonci zjistili, že zde žijící opice netrpí rakovinou, vysokým krevním tlakem ani diabetem, neboť v přírodě sbírají a jedí houbu shii-také. Proto se vybrané druhy hub v boji proti rakovině nejvíce využívají v Číně, Japonsku, Koreji a Rusku. Glukany v nich obsažené jsou specifické pro každý druh, např. u shii-také je to lentinan, u outkovky krestin a u hlívy pleuran nebo skleroglukan. Tyto houbové polysacharidy jsou modifikátory biologické reakce (BRM) a pomáhají lidskému tělu adaptovat se na různé nepříznivé podmínky prostředí. Neútočí na rakovinné buňky přímo, ale aktivují imunitní systémy organismu (více v kapitolách o jednotlivých druzích hub).

Ale u všech těchto potravin je množství glukanů omezeno, navíc tepelnou úpravou dochází k rozkladu účinných látek, a tím k jejich znehodnocení.
Proto se k jejich získávání používá především šetrná metoda řízené extrakce za studena.  Glukany tedy výrazně zvyšují přirozenou imunitu, a tím působí preventivně proti řadě nemocí. Jsou účinným prostředkem v boji s rakovinou, kardiovaskulárními chorobami, astmatem, artritidou, chronickými záněty, ekzémy i dalšími kožními nemocemi. Jako podpůrný prostředek se používají při chřipkách, angínách a nachlazení, ale také při zlomeninách a otocích. Snižují hladinu cukru a cholesterolu v krvi, upravují krevní tlak, regenerují játra a slinivku břišní, zlepšují a upravují střevní peristaltiku.

Zároveň zvyšují fyzickou a psychickou kondici, jsou tedy vhodným prostředkem proti stresu. Nejcennější je však protinádorová aktivita 13-1,3-0 glukanu, kombinovaná s dalšími léky, která spočívá v posílení imunitního systému organismu. Zvýšením imunity má tělo dostatek sil nádor nejen zakonzervovat, ale často i zničit. Navíc u glukanů působí tzv. synergický efekt, který násobí účinky jednotlivých léčebných metod, zlepšuje vstřebávání účinných látek v organismu, a tím zlepšuje celý efekt léčby.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

návod   čaj   choroba   ruka   metabolismus   stvol   indikace   nachlazení   neht   tlak   nať   mateřské   bylinka   bylinná směs   Zentrich   květ   trávicí   odvar   chřipka   hemoroid   víno   kůra   sliznice   slezina   Mattioli   účinek   komplikace   kapsaicin   viry   Janča   písek   studené   zelina   zpracování   výroba   babské rady   dásně   pálení   kvasinky   kojenec   sirup   Paracelsus   noha   horečka   krvácení   močopudný   štítná   slinivka   vliv   list   zápal   zelenina   děti   recept   prášek   olej   pěstování   sušení   opar   obsahuje   hemeroid   kontraindikace   vývar   kontraindikace   ledvin   abytyše Hildegarda   revma   vlas   roztroušená   kornatění   slezina   brnění   Váňa   vřed   dna   chřipka   obsažené   Avicena   zdraví   žaludek   houba   rýma   minut   plíseň   horké   Zentrich   Podhorná   bylina   kůže   hlavy   sval   sběr   menstruační   ateroskleróza   osteoporóza   užití   Galenos   epilepsie   pupen   alergie   strom   zlomenin   zácpa   použití   tinktura   hlas   arteriskleróza   astma   srdce   antibiotik   fermentace   řídnutí kostí   vitamin   kořen   katar   keř   ovoce   játra   nálev   plísně   vitamín   nemoc   teplé   mensturace   stonek   stonek   účinky   koupel   bolest   končetina   rostlina   kameny   fytoterapie   zalijeme   Treben   šlacha   postup   inhalace   mrtvice   Moučka   průjem   využití   chladné   střev   nežádoucí   nohy   játra   zánět   Janča   akné   zrak   premenstruační   migrén   pijeme   kloub   jaterní   krk   angína   kolika   žlučník   artróza  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)