Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

zelené děti budoucnost bylinkářství fytoterapieV minulosti bývaly v různých kulturách po celém světě ihned rozpoznány děti, které měly speciální dar pracovat s rostlinami. Poté tyto děti podstoupily důkladný dlouholetý výcvik u místního bylináře, léčitele nebo šamana. Následně se staly léčiteli daného společenství či komunity a tak byla bylinářská tradice předávána z generace na generaci. 

I v dnešní době stále máme děti, které jsou vnímavé vůči rostlinám a u kterých se zdá, že mají gen "zelené krve". Snadno je poznáte na rodinných setkáních či na dětském hřišti nebo ve škole - jsou to dívky a chlapci, kteří jsou ponořeni do zkoumání rostlin, trávy a plevele, na celé hodiny se ztrácejí při hraní si v zahradě, jsou okouzlení z pozorování hmyzu obtěžkaného pylem či motýlů, kteří si hoví na barevných okvětních plátcích čerstvě rozkvetlých květin. Milují hry s květinami a lesními rostlinami, povídají si se skřítky a vílami a zdá se, že mají jakési speciální pouto s veškerou přírodou. Když je čas jít domů, musíte je stále znovu a znovu volat a vyhánět ze zahrady.

Všímejte si těchto dětí. V dřívějších dobách to byli "strážci zeleně" a takové děti byly rozpoznávány jako budoucí mudrci a léčitelé.

Ačkoli je bylinářství obecně uznáváno a ctěno jako náš nejstarší léčebný systém, většina bylinářského umění je v současné době ohrožena. Trpí nedostatkem pochopení, byrokratickými spory a zmatky, ekonomickým tlakem, ničením životního prostředí a ztrátou spojení se Zemí. Naši malí budoucí léčitelé jsou sváděni ze své cesty a odrazováni od volání svého srdce televizí, vrstvami betonu, mezi kterým žijí, a na minutu nabitým a pečlivě střeženým školním rozvrhem i rozvrhem volnočasových aktivit.

Musíme zavést své děti do volné přírody, seznámit je s rostlinami a učit je o jejich spojení se Zemí. Když svým dětem vštípíme úctu k léčivým rostlinám, tak tím nejen prospějeme jejich citlivým tělům, ale pomůžeme jim dále předat semínka tradice, která je tak stará jako samotný lidský život. Naučíme je při tom úctě k planetě a péči o ni, neboť není možné mít vztah pouze s rostlinami, aniž bychom plně navázali vztah s živoucí Zemí.


Má dcera mi jednou řekla: "Bylináři jsou jako dobré víno, že? Čím jsou starší, tím jsou lepší."
Ačkoli jsem to před tím takto nikdy nevnímal, měla pravdu. V komunitě bylinářů jsou starší bylináři stále považováni za strážce moudrosti a jejich znalost rostlin a jejich učení je vyhledáváno a ceněno. Na konferencích a různých dalších akcích bývají čestnými hosty a mladí bylináři cestují na velké vzdálenosti, aby se s nimi mohli setkat a učit se u nich. Proč tomu tak je? 

Kromě faktu, že tito lidé mívají často vynikající charakter, jsou zábavní a mají po ruce spoustu příběhů, žijí naplněný a smysluplný život a jejich zkušenosti nás oslovují, dotýkají se nás a dodávají našemu vlastnímu životu smysl. 

Jsou to právě staří bylináři, kteříuchovávají učení o bylinách stále naživu a předávají je z generace na generaci - moudří starci a stařeny, kteří učí děti, jak najít léčivé rostliny, jak s nimi mluvit a jak z nich vyrábět léky.Toto dědictví, ačkoli je oslabeno, stále přežívá a naše srdce hladoví po takovém spojení s našimi tradicemi.

Často u těchto našich starých bylinářů nacházíme neobyčejné nadšení a odhodlání pro jejich vizi a život. Osvěcují a ukazují nám cestu.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

tinktura   plísně   studené   mateřské   menstruační   dna   osteoporóza   zánět   kornatění   ovoce   bylinka   sběr   arteriskleróza   účinek   prášek   noha   stonek   angína   vřed   použití   nemoc   kůra   Mattioli   babské rady   užití   olej   sirup   indikace   vliv   květ   minut   řídnutí kostí   ateroskleróza   sušení   stvol   bolest   vitamín   Podhorná   Janča   slezina   astma   štítná   stonek   mensturace   žaludek   roztroušená   obsažené   zácpa   výroba   bylinná směs   pálení   střev   migrén   mrtvice   viry   sval   Paracelsus   bylina   srdce   nachlazení   Váňa   dásně   pupen   sliznice   zalijeme   vitamin   pijeme   trávicí   rostlina   opar   ledvin   Treben   choroba   kapsaicin   hemeroid   Zentrich   zlomenin   kojenec   strom   odvar   zápal   list   játra   horečka   houba   chřipka   komplikace   návod   Moučka   ruka   keř   Avicena   krvácení   artróza   končetina   nálev   žlučník   chřipka   krk   kolika   zrak   hemoroid   nohy   slinivka   jaterní   brnění   revma   kontraindikace   játra   katar   šlacha   koupel   nežádoucí   písek   Janča   neht   čaj   antibiotik   recept   kůže   fermentace   kontraindikace   průjem   kořen   chladné   pěstování   postup   fytoterapie   kameny   zpracování   hlas   plíseň   děti   vývar   inhalace   Galenos   zelina   kloub   vlas   teplé   víno   epilepsie   akné   Zentrich   alergie   zdraví   tlak   nať   hlavy   rýma   močopudný   využití   horké   obsahuje   metabolismus   kvasinky   zelenina   účinky   slezina   abytyše Hildegarda   premenstruační  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)