aloe-vera-ucinky-na-lidske-zdravi-ucinky-gelu-z-aloeVěhlas aloe vera za celá tisíciletí nezanikl a dnes je to jedna z nejvyužívanějších rostlin nejen pro zkrášlování našich příbytků nebo zahrad, ale především v medicíně, farmaceutickém, kosmetickém a v poslední době také v potravinářském průmyslu. Aloe jsou suchomilné - to je dobrá zpráva pro ty, kteří zapomínají zalévat - jsou to sukulenmí rostliny. Dnes je známo zhruba 300 až 400 druhů a mnohé z nich rostou pouze pro okrasu. 


Účinky rostliny:

 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Pozor, aloe "ředí krev" (snižuje krevní srážlivost). Není vnitřně vhodná pro lidi s poruchou srážlivosti krve, pro lidi užívající Warfarin, NOAC léčiva, Anopyrin, apod.Není vhodná také při zánětu močového měchýře, zánětu ledvinných klubíček (glomerulonefritis).

 

Řada druhů ovšem skýtá lidem nejen radost, ale i užitek - například listy Aloe perfoliata poskytují textilní surovinu známou jako mauricijské konopí. Z aloí, které jsou využívány v  lékařství, je neznámější Aloe vera. První zmínky o jejích blahodárných účincích byly nalezeny na hliněné tabulce z doby okolo roku 2200 před Kristem, archeologické nálezy však dokládají, že léčivou sílu této rostliny využívali egyptští lékaři už ve 4. tisíciletí před. Kristem. 

 

Zázračný gel aloe vera

V čem je největší síla aloe vera? V gelu. To by ale byla odpověď příliš jednoduchá, a hlavně zjednodušující. Komu se někdy dostal do ruky uříznutý list rostliny, ten ví, že z něj vytékají dvě tekutiny - na povrchu listu je to žlutozelená míza, která obsahuje aloin. Střed listu obsahuje čirou tekutinu, která má zklidňující a hydratační účinky a podporuje hojení. Tyto dvě tekutiny se ale při výrobě léčiv oddělují, aby se omezily nežádoucí zdravotní účinky. Aloe vera obsahuje nejen zmíněnou gelovitou tekutinu, ale je směsí zhruba dvou set významných a užitečných složek, mezi něž patří vitaminy, minerály, enzymy, aminokyseliny, cukry a mnohé další, mezi nimi i lignin. Právě on umožňuje pronikat ostatním složkám hluboko do pokožky a napomáhat rychlému hojení menších poranění, jakými jsou popáleniny; štípance od hmyzu či odřeniny.

Gel z aloe vera má nejen chladivé, hydratační a protizánětlivé účinky, ale dokáže napomáhat i likvidaci bakterií, virů a plísní. Čistá šťáva z aloe vera se používá vnitřně jako prostředek podporující správnou činnost zažívacího a imunitního systému.

 

Účinky aloe vera na lidské zdraví

Při zažívacích potížích, to znamená například při pálení žáhy, ale také při chronické zácpě nebo naopak při průjmech. Šťáva z aloe vera detoxikuje střeva a neutralizuje nadměrnou žaludeční kyselost. Příznivé účinky šťávy se projevují také při potížích se slinivkou břišní, aloe vera podporuje vylučování žluči. Všem, kteří mají oslabený imunitní systém, by konzumace šťávy z aloe vera měla pomáhat při potlačování infekcí. Při kožních problémech je vhodné kombinovat vnitřní užívání šťávy nebo tablet se zevní aplikací gelu.

Gel je vhodným prostředkem k léčbě akné, ekzému, lupénky, a dokonce zmírňuje i průběh pásového oparu. S využitím gelu aloe vera se můžete setkat také u zubních lékařů, protože někteří ho aplikují před zákroky i po nich - aloe urychluje a usnadňuje léčbu dásní například po vytržení zubu.

 

Aloe vera můžete pěstovat i doma

Aloe vera je totiž bezproblémová pokojová rostlina, kterou v létě můžeme umístit do zahrady, na balkon nebo na parapet nejlépe na jižní stranu, neboť jako všechny sukulentní rostliny má ráda přímé sluneční paprsky. V létě musíme aloe zalévat více a nesmíme zapomínat ani na přihnojování minerálními hnojivy zhruba jednou za dva až tři týdny.

Přemokření všem rostlinám druhu aloe škodí jak v létě, tak především v zimě, nedostatek světla jim nesvědčí v žádném ročním období. Nejjednodušším způsobem, jak aloe získat, je koupit ji v květinářství, ale můžeme se pokusit o pěstování ze semen nebo získat od známých odnož nebo řízek, které snadno a rychle zakoření. V květináči vám bude dělat radost tím, jak bude prospívat, a ještě budete mít zdroj první pomoci při ruce - je prokázáno, že aloe je velice užitečná při hojení ran a popálenin; stačí uříznout jeden list a nemocné místo potřít nebo na ně rozříznutý list přiložit.