muskatovy-orisek-kvet-muskatovnik-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciMuškátovník vonný (pravý), latinsky myristica fragrans léčí zažívací potíže, nechutenství, bronchitida, revmatismus. Muškátovník je stále zelený, listnatý tropický strom vysoký přes 10 metrů. Má rozložitou kuželovitou korunu, zelenošedou kůru. Listy jsou kožovité, zašpičatělé, dlouhé asi 10-15 cm. Muškátovník je dvoudomý strom, samčí květy jsou drobné, bílé. Samičí žluté.


Účinky rostliny:



Účinky rostliny:

  • poruchy trávení
  • průjem
  • zvracení, nevolnost na zvracení - potlačuje
  • křeče trávicího systému (střeva, žaludek)
  • revama, revmatismus, revmatoidní artrtitida - mast
  • protizánětlivé účinky
  • zánět průdušek, bronchitida
  • zápach z úst

Plodem je kulovitá bobule, která má v sobě jedno semeno - muškátový ořech (oříšek). Masitý míšek, který obaluje oříšek, je známý jako "muškátový květ". Celý strom je silně aromatický.

 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Předávkování může vést k halucinacím (způsobuje látka myristicin). Je doprovázeno bolestí hlavy, pálením očí, pálením sliznic, budšením srdce, celkovou nevolností. 

 

Používané části:

Používá se tzv. "muškátový květ" a "muškátový oříšek".

 

Léčivé vlastnosti:

Muškátový oříšek i květ podporují trávení, léčí průjem, zabraňují zvracení. Užívají se proti nechutenstvízažívacím potížím, křečím v trávicím ústrojí. Působí jako mírné tonikum. Má mírné protizánětlivé účinky. Užívá se i při revmatismu (řeší revmatoidní artritidu) a bronchitidě (zánětu průdušek). Zevně lze použít jako mast či mazání při léčbě revmatismu, bolestivých kloubů i jako prsní balzám proti kašli a bronchitidě. 

 

Způsob použití:

Vnitřně se oříšek i květ užívají formou prášku. Dávkování je po špetkách (nabereme prášek na špičku nože či lžičky) 3x denně. Z práškuje též možné dělat odvar, v tom případě je jedna dávka asi 1,5gramu. Dáse kombinovat sdalším kořením, jako je skořice, zázvor, badyán atd. Lze sehnat i éterický olej, který se používá zevně při revmatických bolestech nebo se masíruje do dásně při bolesti zubů. Prášek je též možno přimíchávat do mastí (kostival, konopí, kaštan ... ) proti revmatismu, nebo do prsních balzámů (kafr, eukalypt, pryskyřice zjehličnanů, mentol. ..).

 

Kontraindikace:

Muškátový oříšek a květ jsou ve větším množství (než jedna kávová lžička) toxické.

 

Použití v kosmetice:

Muškátový oříšek a květ mají značné upotřebení v kosmetice. Výtažky z nich, zejména vonné silice, se přidávají do mýdel i parfémů. Vyrábí se z nich i vlasová kosmetika a ústní voda odstraňující zápach z úst. 

 

Použití v kuchyni:

Muškátový oříšek a květ jsou od nepaměti oblíbeným a cenným kořením, které slouží při přípravě jídel, pochutin a nápojů. Vynikající je v polévkách, uzeninách, rybách a rožněných masech. Je též součástí receptur při výrobě alkoholických likérů. 

 

Rozšiření a výskyt:

Indonéské ostrovy Moluky jsou pravlastí muškátovníku vonného. Postupem času sejeho pěstování rozšířilo do celé tropické části Asie i jinam.

 

Sběr:

Sběr muškátových oříšků probíhá po celých rok. Zralé plody se srážejí, vydělá sez nich míšek i oříšek a nechávají se sušit na slunci. Sušený květ se obvykle mele na prášek. 

 

Možnost záměny: 

S oběma produkty muškátovníku se u nás můžeme setkat pouze jako s baleným zbožím vobchodě, tím pádem žádná záměna nehrozí. 

 

Obsahové látky:

Silice (terpeny, alkoholy), tuky, škrob a další. 

 

Poznámky:

V kosmetickém průmyslu se k dosažení muškátové vůně mnohdy nepoužívají produkty z muškátovníku, nýbrž silice z šalvěje muškátové.