brutnak-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiBrutnák lékařský neboli chlupatá okurka (borago officinalís, lidový název borač, borák). Používají se semena a celá kvetoucí nadzemní část rostliny (nať). Rostlina brutnáku obsahuje silici a kyselinu křemičitou. Čerstvý brutnák je bohatý na vitamin C. Semeno obsahuje mnoho kyseliny garnalinolenové. Silice má vliv na vylučování hormonů a na nervový systém.


Účinky rostliny:



Účinky rostliny:

  • premenstruační syndrom, PMS
  • špatná nálada, melancholie
  • zánět žaludku, gastritida
  • syndrom dráždivého tračníku
  • kocovina
  • kožní nemoci
  • neurodermatitida
  • chrupavky kloubů, menisky
  • výživa pro vlasy, křehké vlasy
  • výživa pro nehty, lámavé nehty, nepevné nehty
  • suchá kůže, zanícená kůže

Výskyt a historie

Domácím areálem druhu je oblast Středozemí a v současnosti roste planě i v severní Evropě . Dostal se i do Severní Ameriky díky prvním osadníkům, kteří si rostliny a jejích krásných pětičetných květu cenili natolik, že si semena brutnáku přivezli s sebou.

Od dávných dob byl brutnák používán k povzbuzení ducha. Anglický bylinkář John Gerard ve svém herbáři The Herball or Generall Historie of Plantes (1597) upozornil, že: "Ti v naší době používají květy do salátů pro rozveselení a potěšení mysli. Listy a květy brutnáku přidané do vína činí muže i ženy veselými a v dobré náladě, odhánějíce veškerý smutek, skleslost a melancholii."
Rodové jméno Borago může být odvozeno z latinského borra, znamenajícího "drsný chlup" s odkazem na chlupatost listů a lodyh, nebo z italského výrazu "corago", překládaného jako "přináším odvahu do srdce."
Ale může také souviset s keltským slovem "barrach" odvážný muž.
Květy brutnáku patřily mezi několik květinových motivů, které dámy rytířů účastnících se křížových výprav vyšívaly svým mužům na ošacení, aby je posílily a ochránily v bitvě. Před bitvou rytíři ze stejného důvodu pili nápoje, do nichž byly nasypány květy brutnáku a podobně se třeba chovali i pionýrští osadníci Ameriky.

 

Účinky na zdraví

Kyselina garna-linolenová zmírňuje kožní onemocnění. Především při neurodermatidě se aplikuje olej z brutnáku. Křemík obsažený v kyselině křemičité je důležitý pro výživu chrupavek kloubů a zdravý vývoj vlasů a nehtů

Brutnákový olej se doporučuje k potírání suché nebo zanícené kůže. Lidé se sklonem k neurodermatidě trpí většinou poruchou tvorby enzymů a jejich tělo nedokáže samo vytvářet kyselinu gama-linolenovou. Pravidelným potíráním brutnákem tuto potřebnou látku získají. Nať brutnáku působí při vnitřním použití rozmíchaná v mléčném koktejlu nebo v salátu především na nadledviny. Také u lámavých nehtů a křehkých vlasů se doporučuje časté u.žívání brutnáku, protože kyselina křemičitá má pozitivní vliv na pevnost nehtů a zdravý vývoj vlasů.

Premenstruační syndrom - brutnák obsahuje dvakrát více kyseliny gama-linolenové než pupalka dvouletá (Oenothera biennis). Stejně tak se užívá k hormonální regulaci a zmírnění premenstruačního syndromu (PMS).

Koktejl z brutnáku a podmáslí: 

5 lžic jemně nasekané brutnákové natě promíchejte s 1/2 I podmáslí. Přidejte sůl, pepř a trochu zeleného tabasca. Koktejl eventuálně ozdobte modrými květy brutnáku.

Obklad z brutnáku:

Čtyři lžíce jemně nasekané natě brutnáku přelijte 1/2 l vroucí vody, nechejte 10 minut luhovat a poté sceďte. Plátěný hadřík nebo gázu nechejte nasáknout a položte na zanícené místo. Aplikujte vícekrát denně.

Brutnákový olej: 

Semena slouží k výrobě brutnákového oleje, využívaného bylinkáři jako  alternativa k oleji z pupalky dvouleté.
Olej se také uplatňuje v aromaterapii jako základový prozře dění silných éterických olejů, protože je bezpečný a působí hojivě na kůži.

Olej lze koupit v prodejnách s ekologickými potravinami. 2-3krát denně jím potírejte postižená místa. 

 

Využití v kuchyni:

Listy a květy se dříve uplatňovaly při výrobě ovocného likéru Pimm's, než byly nahrazeny mátou. Stále se ale používají na ozdobu nápoje.

V německém Frankfurtu se z brutnáku připravuje zelená omáčka (Grune
Soße). V italské Ligurii slouží k ochucení náplně tradičních těstovin ravioli a pansotti. Poláci přidávají brutnák k nakládaným okurkám.

 

Pěstování brutnáku:

  • Brutnák lze dobře na pěstovat z časného jarního výsevu.
  • Jednoletá, srstnatě chlupatá bylina se vzpřímenými dutými lodyhami; dává přednost propustné půdě a slunnému místu.
  • Brutnák je schopen snášet i c hudou půdu, ale za pFíznivých podmínek rostliny
    dosáhnou lepšího vzrůstu.
  • Rostliny rozvíjejí početné azurově modré, hvězdičkovité květy. Uvadlé květy otrhávejte, prodlouží se doba kvetení.
  • Probíhá přirozený samovýsev.
  • Přesazování - kvůli velkému kůlovému kořen i není snadné přesadit.

SOUVISEJÍCÍ STRÁNKA: Jak pěstovat brutnák

Zajímavost: 

Snítky čerstvé byliny se pro její sladkou vůni zavěšovaly v ložnicích a šatních skříních. Čerstvé listy a květy mají uklidňující a uvolňující účinky a lze je přidávat do koupele; také přispějí k hydrataci suché pokožky i ke zklidnění a hojení jakéhokoli kožního zánětu.

Jak se brutnáku lékařskému jinak říká - alternativní názvy:

Burák ☼ Okurkové zelí ☼ Radost srdce


UPOZORNĚNÍ: Květy a nať brutnáku se nesmějí vnitřně užívat delší dobu, neboť určitá skupina alkaloidů, které brutnák obsahuje, může přispívat ke vzniku rakoviny.