pupalka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPupalka dvouletá (latinsky oenothera biennis) léčí kožní onemocnění, premenstruační syndrom, astma, průjmy, kocovinu. Je to dvouletá, až 1,5 m vysoká rostlina s mohutným do hloubky sahajícím kořenem. V 1. roce vyrůstá pouze růžice listů. V 2. roce vyhání vzpřímenou olistěnou lodyhu, která je dole zdřevnatělá. Listy jsou vejčitě kopinaté, jemně zubaté, střídavé. 


Účinky rostliny:



Účinky rostliny:

  • kožní nemoci
  • ekzémy a atopický ekzém (pupalkový olej)
  • lupénka
  • cysta prsu, cysty prsu, cysty prsou
  • kocovina
  • křeče (spasmolytický účinek)
  • padání vlasů, vypadávání vlasů
  • premenstruační syndrom PMS a citlivost prsou v období premenstruačního syndromu
  • nepravidelná menstruace, nepravidelný menstruační cyklus
  • praskání cévek, fragilita kapilár, špatně se hojící podkožní krevní výrony
  • zlepšení, posílení obranyschopnosti, imunity organismu
  • čistí krev (detoxikace)
  • průjmy
  • kašel
  • hemoroidy, hemeroidy, zlatá žíla
  • bolestivá ovulace

Velké, žluté, voňavé květy jsou složené ze 4 plátků, otvírají se v podvečer nebo v podmračených dnech. Plodem je tobolka asi 3 cm dlouhá, čtyřhranná s množstvím drobných semínek. 

 

Používané části:

Semena, kořen, květ. 

 

Účinky, léčivé vlastnosti pupalky a pupalkového oleje na zdraví a lidský organismus:

V léčení se hlavně uplatňuje olej lisovaný ze semen, který se prodává ve formě tobolek i kapek. Tento preparát je vhodný především na léčbu nejrůznějších kožních onemocnění, hlavně ekzémů, atopických ekzémů i lupénky. Mastné kyseliny obsažené v semenech jsou důležité pro zdravé tkáně. Olej ze semen je dále lékem proti kocovině. V této indikaci se bere jedna velká jednorázová dávka. Semena (i kořen) mají spasmolytické působení (uvolňují křeče), které se uplatňuje hlavně při léčbě premenstruačního syndromu PMS. Mezi jiné blahodárné účinky patří, že snižuje i přecitlivělost v prsou. Olej dále snižuje hladinu cholesterolu, zvyšuje imunitu těla, má velkou nutriční hodnotu a zvyšuje pružnost cév (snižuje fragilitu kapilár). Kořen i semena čistí krev (detoxikace). Samotný kořen se užívá proti průjmům a k celkovému posilnění. Nálev z květů se používá zevně proti kožním zánětům a neuralgiím. Indiáni používali listy pupalky k léčbě kašle a onemocnění hrudníku a dělali z nich obklady na hemoroidy

 

Způsob použití pupalky:

Pupalkový olej, který je hlavní léčivou substancí pupalky, se dá vyrobit pouze průmyslově. Většinou se prodává v tobolkách. Dávkování se řídí doporučením výrobce. Kořen se užívá jako zelenina (syrový i vařený), lze z něj dělat i odvar. Květy (pokud je nalezneme v dostatečném množství) připravujeme formou asi minutu vařeného odvaru. Semena nadrtíme a užíváme syrová v množství asi jedné moka lžičky 3x denně. Celkově lze říci, že nejvhodnější je koupit si tobolky s olejem nebo vykopat kořen a užívat jako zeleninu. 

 

Kontraindikace:

Pupalka nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. 

 

Použití v kosmetice:

Uvádí se, že vnitřní užívání oleje má příznivý vliv na padání vlasů. Pupalkový olej se používá v kosmetickém průmyslu k výrobě různých krémů a mastí. 

 

Použití v kuchyni:

Olej z pupalky lze využít k přípravě jídel. Pupalkový kořen sbíraný na podzim či další rok zjara je vyhledávanou pochoutkou. Lzejej upravovat syrový, podobně jako ředkvičku. Můžeme jej vařit a podávat s rýží. V podstatě ho lze připravovat jako černý kořen (hadí mord). Semena se v kuchyni používají podobně jako mák.

 

Rozšíření a výskyt:

Původním domovem pupalky je Severní Amerika. V současné době je běžná v celé Evropě. U nás ji najdeme na okrajích cest, na náspech, podél železničních tratí, na rumištích, u starých zdí a podobně. 

 

Sběr:

Kořen sbíráme prvním rokem na podzim, případně druhý rok na jaře před zahájením vegetačního období. Je poměrně mohutný, takže k jeho sběru potřebujeme rýč. Semena sbíráme v době plné zralosti. Listy a mladé výhonky sbíráme před rozkvětem rostliny, květ v době květu. Všechny tyto tři části užíváme okamžitě čerstvé. 

 

Možnost záměny:

Pupalku si můžeme zmýlit snad jedině s nějakým druhem divizny. Ta však má silně plstnaté listy. 

 

Pěstování:

Tu a tam se dají koupit semena pupalky. Ovšem natrefit na tuto bylinku ve volné přírodě není nic těžkého. Pokud si ji chceme pěstovat doma, na podzim si z volně rostoucí rostliny vezmeme semena, která vysejeme přímo na stanoviště. Pupalka má ráda přímé slunce a lehké, dobře propustné půdy.

 

 

Látky v pupalce:

Třísloviny, slizy, bílkoviny, škroby, minerály, esenciální mastné kyseliny a další.

 

Poznámky:

V posledních letech se pupalka pěstuje na polích ve velkém.