Jsme na facebooku, přidejte se do skupiny, sledujte nové články.
Pokud jde o skupinu léčivých hub, je třeba se zmínit i o zajímavých účincích mnoha druhů z rodu pečárka (žampion), Agaricus, ze stejnojmenné čeledi pečárkovitých, Agaricaceae. Pečárka dvouvýtrusná, latinsky agaricus bisporus, roste od června do října na kompostech, hnojených zahradách, loukách i v pařeništích. Jako vynikající jedlá houba se také pěstuje uměle. U nás je velmi rozšířená pečárka polní, Agaricus campestris, výborná jedlá houba, která se vyrovná i pěstovaným druhům.
Houževnatec jedlý, Lentinus edodes, je lupenatá dřevní houba z čeledi Polyporaceae (Pleurotaceae), která vytváří plodnice o průměru 5-10 cm . Klobouk je světle hnědý nebo tmavohnědý, s červenohnědým nádechem a s tmavým středem i šupinami. V mládí mají plodnice podvinutý okraj klobouku, který se později zvedá vzhůru. Lupeny jsou velmi husté, zřetelně odsedlé od třeně, nejprve bělavé, později až narůžovělé s hnědavými skvrnami. Třeň je krátký, na povrchu vláknitý, plný, tuhý a šupinatý. Nálet spor je bílý.
Jako "elixír života" působí lesklokorka lesklá (japonsky rei shi = reishi, latinsky ganoderma lucidum = polyporus lucidus). Je to houba známá po celou dlouhou čínskou historii, nejméně však 4 000 let, má tedy značnou tradici a získala si pověst posilujícího prostředku, jehož účinky jsou obdobné jako u ženšenu. Kdo ji užívá, může se dožít nejen vyššího věku, ale bude navíc i sexuálně zdatnější. Dokonce se věřilo, že může přivést k životu i mrtvého, odtud její název "houba nesmrtelnosti". Byla vyhledávána králi, ale také oslavována básníky.
Korálovec ježatý patří mezi houby, které se používají už po staletí především v Asii. Dají se z něj připravit zajímavé pokrmy, ale mnohem důležitější jsou jeho silné léčivé účinky. Korálovec je vzhledově podobný našim choroům. Houba samotná má bílou barvu, občas světle hnědou. Čerstvý korálovec je velice šťavnatý a svou chutí blízce připomíná křen.
Hlíva ústřičná (pleurotus ostreatus) je dřevokazná houba z čeledi Pleurotaceae, známá také jako »hiratake«. Klobouk je 5-35 cm široký, lasturovitý, bokem přirostlý nebo protažený v krátký třeň. Plodnice tvoří obvykle bohaté trsy, seřazené stupňovitě nad sebou. Mladé kloboučky jsou bochníčkovité, s podvinutým okrajem.
Používání léčebných bylin má v našich zemích staletou tradici. V Asii k těmto účelům běžně používají také léčivé houby. Jednou z nejuznávanějších je houževnatec jedlý (Lentinus edodes), po celém světě známý pod japonským jménem shiitake. V asijské medicíně jsou léčivé účinky těchto hub známé již tisíce let. Shiitake byly ceněné pro své posilující a povzbuzující účinky.