Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

pecarka zampion ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiPokud jde o skupinu léčivých hub, je třeba se zmínit i o zajímavých účincích mnoha druhů z rodu pečárka (žampion), Agaricus, ze stejnojmenné čeledi pečárkovitých, Agaricaceae. Pečárka dvouvýtrusná, latinsky agaricus bisporus, roste od června do října na kompostech, hnojených zahradách, loukách i v pařeništích. Jako vynikající jedlá houba se také pěstuje uměle. U nás je velmi rozšířená pečárka polní, Agaricus campestris, výborná jedlá houba, která se vyrovná i pěstovaným druhům.

Číst dál...

Shii take houževnatec jedlý účinky zdraví pěstování užívání využití dávkování použití k čemu sloužíHouževnatec jedlý, Lentinus edodes, je lupenatá dřevní houba z čeledi Polyporaceae (Pleurotaceae), která vytváří plodnice o průměru 5-10 cm . Klobouk je světle hnědý nebo tmavohnědý, s červenohnědým nádechem a s tmavým středem i šupinami. V mládí mají plodnice podvinutý okraj klobouku, který se později zvedá vzhůru. Lupeny jsou velmi husté, zřetelně odsedlé od třeně, nejprve bělavé, později až narůžovělé s hnědavými skvrnami. Třeň je krátký, na povrchu vláknitý, plný, tuhý a šupinatý. Nálet spor je bílý.

Číst dál...

lesklokorka leskla reishi ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti davkovaniJako "elixír života" působí lesklokorka lesklá (japonsky rei shi = reishi, latinsky ganoderma lucidum = polyporus lucidus). Je to houba známá po celou dlouhou čínskou historii, nejméně však 4 000 let, má tedy značnou tradici a získala si pověst posilujícího prostředku, jehož účinky jsou obdobné jako u ženšenu. Kdo ji užívá, může se dožít nejen vyššího věku, ale bude navíc i sexuálně zdatnější. Dokonce se věřilo, že může přivést k životu i mrtvého, odtud její název "houba nesmrtelnosti". Byla vyhledávána králi, ale také oslavována básníky. 

Číst dál...

koralovec jezaty ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiKorálovec ježatý  patří mezi houby, které se používají už po staletí především v Asii. Dají se z něj připravit zajímavé pokrmy, ale mnohem  důležitější jsou jeho silné léčivé účinky. Korálovec je vzhledově podobný našim choroům. Houba samotná má bílou barvu, občas světle hnědou.   Čerstvý korálovec je velice šťavnatý a svou chutí blízce připomíná křen.

Číst dál...

hliva-ustricna-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leci-pestovaniHlíva ústřičná (pleurotus ostreatus) je dřevokazná houba z čeledi Pleurotaceae, známá také jako »hiratake«. Klobouk je 5-35 cm široký, lasturovitý, bokem přirostlý nebo protažený v krátký třeň. Plodnice tvoří obvykle bohaté trsy, seřazené stupňovitě nad sebou. Mladé kloboučky jsou bochníčkovité, s podvinutým okrajem.

Číst dál...

Shii take houževnatec jedlý účinky zdraví pěstování užívání využití dávkování použití k čemu sloužíPoužívání léčebných bylin má v našich zemích staletou tradici. V Asii k těmto účelům běžně používají také léčivé houby. Jednou z nejuznávanějších je houževnatec jedlý (Lentinus edodes), po celém světě známý pod japonským jménem shiitake.  V asijské medicíně jsou léčivé účinky těchto hub známé již tisíce let. Shiitake byly ceněné pro své posilující a povzbuzující účinky.

Číst dál...

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

obsažené   výroba   list   žaludek   čaj   katar   chřipka   kolika   štítná   vitamín   epilepsie   odvar   návod   kontraindikace   bylinka   ledvin   choroba   metabolismus   komplikace   astma   nálev   zácpa   Janča   ovoce   hlas   zánět   obsahuje   sirup   střev   ruka   neht   zdraví   průjem   použití   účinek   vývar   Janča   víno   prášek   Avicena   bylinná směs   zpracování   hemoroid   děti   alergie   antibiotik   inhalace   vitamin   kůra   keř   tinktura   zápal   játra   Paracelsus   květ   arteriskleróza   kloub   stonek   jaterní   končetina   ateroskleróza   houba   viry   kořen   Mattioli   revma   koupel   plíseň   osteoporóza   mrtvice   rostlina   brnění   sběr   slinivka   vřed   mateřské   bylina   minut   dna   sval   recept   kontraindikace   fermentace   premenstruační   nohy   fytoterapie   krk   šlacha   indikace   chladné   postup   mensturace   olej   plísně   močopudný   pěstování   nať   horké   Treben   hlavy   bolest   dásně   nežádoucí   Podhorná   písek   kvasinky   babské rady   strom   pálení   Moučka   nemoc   tlak   játra   stonek   Zentrich   užití   kůže   noha   slezina   žlučník   slezina   pupen   artróza   Váňa   zlomenin   sliznice   vlas   trávicí   kojenec   nachlazení   kameny   stvol   akné   studené   horečka   angína   zelenina   abytyše Hildegarda   řídnutí kostí   zrak   roztroušená   opar   zalijeme   vliv   krvácení   chřipka   pijeme   rýma   srdce   Zentrich   kornatění   zelina   hemeroid   Galenos   účinky   teplé   migrén   menstruační   využití   kapsaicin   sušení  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)