Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Alergie, histaminová intolerance a perila křovitá - byliny, bylinky, léčivé rostlny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 3334x)

Dotaz:

Dobrý den pane doktore,
velmi mě zaujal váš příspěvěk ohledně "vypnutí" alergie pomocí perily. Nemůžu však nikde dohledat nějaké podrobnější informace, jak perilu užívat. Je to čaj, homeopatikum, … ? Moje dcera (17 let) má totiž velký problém s alergiií. Po těle se jí dělá vyrážka, či spíše kopřivka, která plasticky vystupuje a svědí, až bolí. Dělá se kdykoliv během dne i noci. Na alergologii je léčena od dětského věku. Nyní užívá Xyzal, který ji nejlépe tlumí projevy alergie.
Z krve byly zjištěny alergie na mnoho potravin (např. vejce, ořechy, ovoce, zelenina, pšenice, soja, … ), jinak je alergická i na roztoče, trávy, pyly, zvířecí srst atd. Zkoušeli jsme různě vynechávat potraviny, abychom zjistili, která je původcem problémů, ale bezúspěšně. Nyní čekáme i na výsledky, zda se nejedná o celiakii, ale nemyslím, že se to potvrdí. Spíše mám pocit, že by tam mohla být histaminová intolerance. Mohla by pomoci perila? Předem děkuji za jakoukoliv informaci. S pozdravem, MK
1597900722_3.jpg
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Vaší dceři doporučuji následující léčivou směs:
PAMPELIŠKA KOŘEN 40%, PERILA KŘOVITÁ 40%, ŠIŠÁK BAJKALSKÝ 10% + DVOJZUBEC TROJDÍLNÝ 10%.

Perila je antihistaminikum, tzn. měla by mít efekt i v tlumení histaminové intolerance.

K histaminové intoleranci dále sděluji:

Dobrý den.

Na histaminovou intoleranci doporučuji následující léčivou rostlinu, houbu a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) :
PERILA KŘOVITÁ nať, LESKLOKORKA LESKLÁ plodnice, BAZALKA POSVÁTNÁ nať, BOROVICE kůra mladých větviček.

Histaminová intolerance - účinné látky a rostliny, které je obsahují:

Kvercetin – přírodní antihistaminikum, které snižuje hladiny histaminu. Patří mezi flavonoidy a nachází se například v cibuli a česneku. Nejvíce kvercetinu najdete v červené cibuli a nejméně ve žluté. Tepelnou úpravou se ztratí přibližně polovina kvercetinu.

Bromelain je enzym, který účinně funguje v kombinaci s kvercetinem. Má silné antihistaminové účinky. Nachází se hlavně v čerstvém ananasu. Mezi jeho další účinky patří například štěpení bílkovin.

Extrakt z borovicové kůry je antioxidant, protizánětlivá látka a antihistaminikum. Účinnou látkou je pycnogenol. Je vhodný i pro diabetiky, protože snižuje hladinu glukózy v krvi.

Vitamin C zvyšuje odbourávání histaminu v těle. Patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě, takže jeho nadbytek jednoduše vyloučíte močí. Má množství pozitivních účinků na naše tělo. Najdete ho hlavně v čerstvém ovoci, bohaté na vitamin C jsou citrusy.

Bazalka posvátná má také protizánětlivé a antihistaminové účinky. Přírodní léčba bazalkou posvátnou je hojně využívána v ajurvédě, kde se používá jako adaptogen, na lepší zvládání stresu.
Obsahové látky v bazalce dokáží redukovat bolest a otok, který je příznakem zánětu. Funguje také jako antioxidant.


Dále:
Pankreatické enzymy eliminují nadbytečný histamin ve střevě. Zmírňují hlavně trávicí potíže. Mezi pankreatické enzymy patří například lék Pancreolan FORTE).
Rybí olej je známý pro své pozitivní účinky. Funguje silně protizánětlivě a zlepšuje náš imunitní systém. V dnešní době (naštěstí) není nutné polykat nepříliš příjemný olej – je dostupný i ve formě kapslí. Vyhnete se tak charakteristické chuti rybího oleje.
Z probiotik jsou vhodné zejména kmeny Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium infantis a Lactobacillus plantarum (doporučují se např. Probiotika Probio-fix IMU).

Samozřejmostí je dietetika - strava, která neobsahuje histamin:
https://www.symprove.cz/histaminova-intolerance-co-nejist-co-jist-a-jak-ji-lecit/

Více k problematice vizte zde:
https://www.hitzdravi.cz/l/doplnky-a-pomoc-pri-histaminove-intoleranci/

Univerzální dávkování tinktur je uvedeno na http://www.UcinkyTinktur.cz />
Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.