proskurnik-lekarsky-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciProskurník lékařský (althaea officinalis) - když tato vysoká, statná rostlina rozkvete, ihned zkrášlí každou zahrádku. Původně se proskurník pěstoval pouze pro léčebné účely, v současnosti se však často vysazuje jako okrasná rostlina. Ve volné přírodě téměř neroste, proto si ho musíme vypěstovat, nejlépe ze semen. K léčebným účelům využívám celou rostlinu - listy, květy i kořen, který je nejúčinnější. 


Účinky rostliny:

Historie

Dioskurides vysvětluje ve své Materia medica, že jméno althaia se odvozuje od altháeis, léčivý, protože tento ibišek dokáže léčit mnohou nemoc. Jako příklady uvádí rány, popáleniny, vředy, bodnutí. Pro vnitřní užívání uvádí jako nejdůležitější bolesti zubů, onemocnění močových cest, močové kameny a průjem.

Zatímco v antice byl proskurník považován téměř za všelék, hrál v Loršském lékopisu, nejstarším díle klášterního léčitelství, jen podřadnou roli. Ve středověku však zažil svou renesanci; v Macer floridus tato rostlina opět požívá vysoké vážnosti. Jako typické indikace se uvádějí vnější poranění,
nádory, bodnutí a kousnutí, ale i namožení svalů a odstranění jaterních skvrn. Vnitřně se měl proskurník, který podle názoru klášterního léčitelství měl hřejivé a vysušující kvality, stejně jako již před  1000 lety za Dioskurida, používat proti onemocnění močového měchýře a proti kamenům, a při průjmu. Kupodivu k tomu koncem středověku přibyly ještě další aplikace. Například Adam Lonitzer ve svém Bylináři uvádí zajímavý recept na prostředek proti kašli: doporučuje svařit ve vodě nebo víně proskurník s yzopem a lékořicí (my už ale v "novověku" víme, že tepelná úprava proskurníku není vhodná).

Z klášterních zahrad se proskurník rozšířil do selských zahrad. Tak se i vysvětluje, že se stal jednou z nejoblíbenějších keříkatých bylin lidové medicíny.

Běžně se mu říká ibišek.

 

Sběr, co sbíráme

V léčitelství se používají sice i květ a list, především však kořen. Ve všech částech rostliny jsou nejdůležitějšími obsahovými látkami slizovité látky a polysacharidy - květy a listy jich obsahují 5 až 10 procent, kořen 10 až 20 procent; mírní dráždění a chrání sliznice.

Navíc slizovité látky tlum í dráždění ke kašli a mohou usnadňovat odkašlávání, proto je proskurník neocenitelný v prsních čajových směsích.

Květy a listy sbíráme, když rostlina začíná kvést, vždy za slunečného dne, krátce před polednem. Tehdy jsou jeho bílé až narůžovělé květy pěkně rozevřené a poskytují prvotřídní bylinnou drogu. Kořen neumýváme, pouze ho očistím kartáčkem, ihned nasekáme a až potom usušíme. Pokud z proskurníku děláme tinkturu, květ či list nesušíme, ale dáváme přímo do alkoholu.

Vhodný pro sběr je nejen proskurník lékařský, ale třeba i ibišek, tedy proskurník syrský, který se často pěstuje na zahrádkách.

 

Kde se dá sehnat?

V lékárně se sice bylina prodává, ale k dostání je zřídka, proto se před každou zimou dostatečně zásobte. Podobné, téměř stejné účinky má příbuzný proskurník růžový neboli topolovka, mohutná dekorativní rostlina s krásnými velkými květy, jejichž barva se mění od růžovobilé až po fialovočernou. Vídám ho v mnohých okrasných zahrádkách a snad jen málokterý pěstitel ví, jak dobré služby mu tato rostlina může poskytnout. Při sběru květů platí zásada, že čím jsou tmavší, tím je jejich léčivá sila větší

 

Účinky proskurníku na lidské zdraví

Latinské jméno proskurníku, odvozené z řeckého althaino = uzdravovat, svědčí o léčebné popularitě rostliny již ve starověku, kdy ji lidé považovali za všemocný lék. 

V léčitelství se používají sice i květ a list, především však kořen. Ve všech částech rostliny jsou nejdůležitějšími obsahovými látkami slizovité látky a polysacharidy - květy a listy jich obsahují 5 až 10 procent, kořen 10 až 20 procent; mírní dráždění a chrání sliznice.

Právě přítomnost slizových látek ho v dnešní praxi předurčuje k léčení průdušek a celého dýchacího ústrojí. Je to prvotřídní lék proti kašli a kataru průdušek - při tomto onemocnění působí velmi účinně, především pro děti. K léčení těchto chorob ho většinou používáme v kombinaci s jinými, podobně působícími rostlinami. Slizové látky chrání sliznici před drážděním, proto se proskurník osvědčil i jako přísada do čajových směsí proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům.

Proskurník nikdy nevaříme ani nezaléváme horkou vodou, neboť teplem se nejúčinnější slizové látky ničí. 

Nejvhodnější je použít vlažný macerát, který při kombinaci s jinými bylinami přilejeme do vychlazeného čaje. V silnější koncentraci se proskurníkový čaj používá jako kloktadlo a k výplachům ústní dutiny při různých zánětech, vřídcích apod., můžeme ho též přidat do koupelí při kožních ekzémech.

 

Dávkování

Denní dávka listů a květů činí 5 gramů, kořene 6 gramů.

 

Původ a pěstování

Proskurník patří do čeledi slézovitých (M alvaceaé). Tato keříkatá bylina, vysoká až 1,5 metru, byla domovem v celé Evropě až po západní Asii, dnes je však v západní Evropě planá již jen vzácně. Plané populace jsou chráněny a nesmějí se trhat. U nás proskurník m ísty zdomácněl hlavně v teplejších oblastech a roste v pobřežních houštích, na vlhkých loukách a pastvinách. Pro léčivé účely je pěstován v polních kulturách. Sušený list se
rovněž dováží z východní Evropy, v malém množství i z Francie, Itálie a Belgie.

 

Studený čaj z proskurníku (macerát)

1 čajovou lžičku rozdrceného kořene dáme do studené vody a 1 až 2 hodiny necháme za občasného zamíchání vyluhovat, scedíme a m írné ohřejeme. Při kašli třikrát až čtyřikrát den n ép o doušcích vypijeme 1 šálek.

 

Čajová bylinná směs na žaludeční a dvanácterníkové (dvanáctníkové) vředy (macerační směs pro použití za studena)

  • kořen proskutníku 5 (dílů)
  • nať zeměžluči 3 (díly)
  • list benediktu 5
  • nať kokošky pastuší tobolky 3
  • rozdrcený kořen kostivalu 4 (díly)
  • nať světlíku 3
  • květ heřmánku 3
  • kořen puškvorce 3

Dvě lžíce směsi vložíme do půllitru vlažné vody a necháme macerovat 6-8 hodin. Odlijeme asi 3 dl macerátu a zbytek asi minutu povaříme. Po vychladnutí obě složky smícháme, přidáme 20 kapek arnikové tinktury a pijeme po doušcích během celého dne. Účinek můžeme zlepšit takzvanou otáčivou metodou. Ráno vypijeme nalačno cca 2 dl čaje, lehneme si a ležíme na zádech 5-10 minut. Potom se na stejnou dobu otočíme na levý, na 5-10 minut na pravý bok a nakonec na břicho; tak se čaj dostane rovnoměrně do celého žaludku.

 

Nežádoucí účinky, kontraindikace, interakce

Interakce: Vstřebávání jiných léků, vitaminů a čajů může být ochranným filmem zpomaleno a jejich účinnost prodloužena.
Kontraindikace a vedlejší účinky: nejsou známy.

 

Jak se jinak říká proskurníku - synonymní názvy: 

Ajbiš ☼ Ibiš ☼ Ibišek ☼ Římský sléz ☼ Slézová růže

 


Související pojmy:

pěstování ► prodej ► kořen ► semena ► použití ► využití ► účinky ► ibišek ► zazimování ► přezimování ► zálivka, zalévání