Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V KVĚTNU ZDE

pecarka zampion ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiPokud jde o skupinu léčivých hub, je třeba se zmínit i o zajímavých účincích mnoha druhů z rodu pečárka (žampion), Agaricus, ze stejnojmenné čeledi pečárkovitých, Agaricaceae. Pečárka dvouvýtrusná, latinsky agaricus bisporus, roste od června do října na kompostech, hnojených zahradách, loukách i v pařeništích. Jako vynikající jedlá houba se také pěstuje uměle. U nás je velmi rozšířená pečárka polní, Agaricus campestris, výborná jedlá houba, která se vyrovná i pěstovaným druhům.Účinky rostliny:

  • antibiotické účinky (účinné látky agaritin a kampestrin) - efekt proti Escherichia coli, Shigellia

  • protinádorové účinky - hlavně rakovina kůže

  • posílení funkce žaludku

  • posílení funkce sleziny

  • zahlenění

  • průjem

  • zvracení

  • příznivý vliv na alergie a bronchiální astma

Plodnice obsahují mimo antibiotické látky agaritin a kampestrin ještě agaridoxin s protinádorovými účinky, ale rovněž vitaminy B1, a B2, C i D, z minerálních látek potom hlavně draslík, fosfor, hořčík a vápník.Pokud jde o skupinu léčivých hub, je třeba se zmínit i o zajímavých účincích mnoha druhů z rodu pečárka (žampion), Agaricus, ze stejnojmenné čeledi pečárkovitých, Agaricaceae.

Pečárka dvouvýtrusná, Agaricus bisporus, roste od června do října na kompostech, hnojených zahradách, loukách i v pařeništích. Jako vynikající jedlá houba se také pěstuje uměle.

U nás je velmi rozšířená pečárka polní, Agaricus campestris, výborná jedlá houba, která se vyrovná i pěstovaným druhům. Plodnice obsahují mimo antibiotické látky agaritin a kampestrin ještě agaridoxin s protinádorovými účinky, ale rovněž vitaminy B1, a B2, C i D, z minerálních látek potom hlavně draslík, fosfor, hořčík a vápník.

Droga (= sušená houba) má z hlediska čínské tradiční čínské medicíny povahu svěží, chuť sladkou a vazbu k dráze sleziny, plic a žaludku. Houba posiluje žaludek a slezinu, rozpouští hleny, doplňuje čchi, zvlhčuje a zastavuje průjem i zvracení. Má silný protialergický a baktericidní účinek, celkově posiluje organismus, snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi, což způsobuje především látka zvaná "Z-faktor ll".

V plodnicích obsažené antibiotikum působí proti řadě bakterií, např. Escherichia coli, Shigellia aj., ale i u alergického astmatu. Využívá se však i u ekzémů, kopřivky a dalších alergických kožních onemocněních.

Rakovina - plodnice slouží při nádorovém bujení jako podpůrný prostředek, dobré výsledky jsou uváděny zejména při léčbě rakoviny kůže. Droga se užívá buď ve formě prášku, nebo se z čerstvých plodnic připravuje tinktura za použití alespoň 60% etanolu.

Žampionový extrakt je silným metabolikem a provedené výzkumy potvrzují antibiotické a protinádorové účinky.

Tradiční asijská medicína používá i další druhy. Je to např. trsnatec lupěnitý, Grifolia frondosa z četedi Meripilaceae, tzv. maitake neboli "tančící houba", rozšířená a využívaná hlavně v Japonsku a Číně. Plodnice obsahují mimo jiné glukany a polysacharidy. Příznivě regulují krevní tlak a cukr (glykémii) i hladinu inzulínu v organismu. Posilují imunitu, aktivizují činnost makrofágů, mají protimutagenní účinek. Chrání játra před poškozením, snižují vedlejší účinky chemoterapie. Zmírňují průběh AIDS i Crohnovy nemoci, dobré výsledky byly zjištěny při léčbě rakoviny prsu a střev.

Léčivé účinky má i u nás hojně rostoucí václavka obecná, Armillaría mellea. Od srpna do října vytváří trsy medově až žlutohnědě zbarvených klobouků, pokrytých hnědými šupinami. Příznivě ovlivňuje srdeční činnost, zlepšuje prokrvení mozku a končetin, má baktericidní účinky a posiluje plíce i zažívací soustavu. Z václavek byla navíc izolována látka potlačující růst sarkomu S 180.

Nejnověji se ve Velké Británii testují i lysohlávky, Psylocibe, známé jako halucinogenní houby, které rostou i u nás. Ukazuje se, že mají velmi pozitivní vliv na imunitní systém organismu. Povzbudivé výsledky byly zjištěny při léčbě rakoviny střev a žaludku.

 

JAK PĚSTOVAT ŽAMPIONY SE DOZVÍTE VE VIDEU ZDE.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

revma   opar   vitamin   pálení   kůže   krk   Treben   vitamín   bylinná směs   zápal   sušení   pupen   zlomenin   kapsaicin   zrak   návod   Avicena   komplikace   postup   Paracelsus   chladné   účinky   sirup   obsažené   zelina   dásně   hemoroid   migrén   hemeroid   horké   list   strom   Janča   rýma   vřed   sliznice   střev   arteriskleróza   kůra   nežádoucí   roztroušená   krvácení   písek   plísně   ovoce   stvol   studené   kameny   olej   fermentace   žlučník   ruka   nať   rostlina   metabolismus   zelenina   minut   játra   vývar   použití   pěstování   kloub   užití   viry   jaterní   vlas   výroba   žaludek   prášek   účinek   bylinka   řídnutí kostí   stonek   kojenec   pijeme   sběr   zácpa   zánět   Zentrich   děti   epilepsie   stonek   tlak   játra   babské rady   brnění   menstruační   neht   trávicí   kolika   keř   horečka   vliv   Váňa   fytoterapie   čaj   houba   choroba   odvar   tinktura   Moučka   plíseň   močopudný   mensturace   ledvin   angína   dna   Mattioli   šlacha   nachlazení   kořen   astma   bolest   slinivka   zalijeme   alergie   štítná   nemoc   slezina   artróza   premenstruační   kvasinky   slezina   hlas   Podhorná   zpracování   srdce   akné   kontraindikace   kontraindikace   využití   indikace   kornatění   teplé   mateřské   ateroskleróza   inhalace   chřipka   mrtvice   hlavy   víno   obsahuje   bylina   sval   průjem   katar   Janča   osteoporóza   noha   recept   zdraví   Zentrich   antibiotik   chřipka   nálev   koupel   abytyše Hildegarda   nohy   končetina   květ   Galenos  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin