Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V KVĚTNU ZDE

nemoci rostlin nejcastejsi priciny vadnuti kvetin v kvetinaci v domacnosti 2Pokud pěstujete bylinky doma, můžete se z nevědomosti dopustit celé řady chyb. Nejčastější jsou přelévání, zaschnutí, nedostatek světla, nadbytek slunečního světla (spálení), nekvalitní voda, nevhodná teplota, příliš suchý vzduch, škůdci, infekční choroby rostlin (bakteriální a houbové), nedostatek výživy a příliš malá nádoba, ve které rostlinu pěstujete. 

Přelévání pokojových bylin, rostlin

Přelévání je nejčastější příčinou, proč se květinám nedaří. Následkem je, že kořeny nemohou dýchat, hnijí a taková rodstlina je předem odsouzena k zániku. Zemina může mást. Na povrchu může být již seschlá, ale uvnitř plná vody. Udělejte si test špejlí. Zapíchněte ji do hlíny jako byste zkoušeli jestli je už buchta upečená. Pokud vám bude hlína ulpívat na špejli nebo bude špejle mokrá, není důvod zalévat. Obecně platí, že čím větší a tenčí listy rostlina má, tím více vody vypaří, a proto i vypije. Proto jedním z nejvíce žíznivých rostlin je rozmarýnaDůležitá je také kvalita vody, rostlinám prospívá měkká a odstátá voda (tedy ta, ze které vyprchá chlor, pokud zaléváte vodou z veřejného vodovodu), nikoli ledová.

 

Boj o světlo aneb nedostatek světla věšinou bylinám neprospívá

Většina rostlin má ráda světlo. Existují i stínomilné, jako je třeba monstera. Světlomilné rostliny budou prosperovat pouze na okenním parapetu nebo velmi blízko něj. Intenzitu světla znásobí bílé stěny, pomůže i zrcadlo. Nákladnějším řešením je zářivka, jež věrně napodobuje denní spektrum světla.

 

Popáleniny od slunce - opalovací krém nepomůže :)

I nadbytek světla, přesněji slunce, může některým rostlinám způsobit velké problémy. Nezvládnou to např. orchideje. Ty potřebují jemné světlo a spíše rozptýlené. Proto je nemůžeme dát na polední sluneční světlo, které ještě znásobíme skleněnou okenní tabulí. Proto je umístěte k východnímu oknu nebo dost daleko od jižního či západního.

 

Teplota a přezimování - různé rostliny mají různé požadavky

Rostliny jsou různě náročné na teploty, proto si je zjistěte dříve, než si daný druh pořídíte. Subtropické a středomořské druhy vyžadují v létě teplo, ale přes zimu často odpočinek v chladu při teplotách 10-15°C, aby byly i další rok pěkné a vitální. Přezimovat mohou rostliny ve světlých halách či zimních zahradách. A třeba legendární kamélie bez osvěžujícího chladu nikdy nevykvete. Subtropickým rostlinám nevadí ani výrazné kolísání denní a noční teploty od jara do podzimu.

 

Příliš suchý vzduch - řešením je rosení rozparšovačem

Nedostatek vzdušné vlhkosti rostliny obvykle přímo nezahubí, ale značně jim ubírá na kráse i zdraví. S výjimkou sukulentů, kterým ale nevadí, rostlinám dopřejte rosení. Rozprašovačem na květiny je můžete osvěžit jednou i dvakrát denně. Mohou pomoci i odpařovače, misky s oblázky naplněné vodou blízko květináčů. Nebo elektrické (např. ultrazvukové) zvlhčovače vzduchu. 

 

Breberky ... aneb škůdci rostlin

V bytě se častokrát daří nejen pokojovým rostlinam, ale i hmyzu. Problém je s hmyzem typu svilušky, mšice, třásněnky a puklice na spodní straně listů. Rostliny je proto vhodné čas od času prohlížet. Mšice uvidíte snadno, ale svilušky ne. Usvědčí je jemné pavučinky na spodní straně listů. Při prvním výskytu můžete nevítané hosty ničit mechanicky, třeba vatičkou na špejli nebo sprchou. Místo insekticidů pak zkuste pro lidi neškodný postřik na bázi oleje a lecitinu Biool, který škůdce zalepí, a tím i zničí. Na vajíčka však přípravky neúčinkují, proto je třeba postřik za týden či dva zopakovat.

 

Choroby a nemoci rostlin - ošetřit a dát do izolace

Ještě hůře nežli škůdci se rozeznávají choroby rostlin, které způsobují mikroskopické houby a bakterie. Nejčastější jsou onemocnění způsobená právě houbami, které vytvářejí na listech hnědé skvrny.
Poškozené části rostliny je třeba odstranit, rostlinu izolovat od ostatních, a pokud nemoc nezmizí, zkuste ji zachránit pomocí fungicidu (ideálně na biologickém základu, pokud jde o bylinu, kterou užíváte do čajů či k zevnímu použití) ze zahrádkářských potřeb, kterým ji postříkáte podle návodu.

 

Nedostatek výživy - biologická tekutá hnojiva jsou řešením

V květináči je málo hlíny a proto rostlina může brzy veškeré živiny vyčerpat. Problém mohou vyřešit biologická hnojiva. Nejsnáze se aplikují tekutá hnojiva, která se ředí. Můžete používat jedno univerzální hnojivo nebo speciální pro rostliny okrasné listem, pro druhy kvetoucí, palmy a podobně. Rostliny, které nesnášejí vápník, jako jsou orchideje a citrusy, je vždy lepší hnojit speciálními hnojivy. Od jara do podzimu je „přikrmujte" jednou týdně. V zimě se rostliny hnojí jednou za měsíc a ty, které zimují v chladu, se nehnojí vůbec.
Vyzkoušet můžete i pohodlné hnojivové tyčinky a tablety, které vydrží měsíc i více. Ne vždy se však živiny z nich dostanou ke všem kořenům.

 

Časem vyměnit květináč nebo přisypat hlínu

Je to jako v tramvaji nebo v metru. Pokud je tam plno, necítíte se dobře. Stejně se cítí kořeny rostliny. Kupte proto svým rostlinám nový květináč a ideálně na jaře je přeseďte "do nového obydlí". Pokud jde o velkou rostlinu nebo zemina v květináči poklesla, nezapomeňte hlínu přisypávat. 

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

slinivka   postup   list   mateřské   výroba   Janča   písek   stonek   opar   bolest   stonek   vlas   obsažené   sušení   nať   Zentrich   kolika   Moučka   ovoce   použití   pupen   fytoterapie   sirup   chladné   keř   akné   hemoroid   katar   pálení   průjem   vřed   trávicí   květ   vývar   hemeroid   vitamin   řídnutí kostí   ateroskleróza   plísně   pěstování   zlomenin   antibiotik   slezina   kontraindikace   zánět   Treben   recept   zalijeme   nežádoucí   kontraindikace   zelenina   účinky   mrtvice   komplikace   koupel   teplé   kornatění   vitamín   kameny   kořen   srdce   ruka   revma   hlavy   Janča   plíseň   horké   roztroušená   močopudný   nálev   šlacha   hlas   kvasinky   choroba   epilepsie   Galenos   krk   krvácení   dna   astma   účinek   zelina   indikace   zácpa   prášek   návod   stvol   noha   Podhorná   štítná   babské rady   angína   strom   sběr   bylina   viry   Zentrich   minut   čaj   migrén   slezina   rýma   osteoporóza   kůže   Paracelsus   játra   nemoc   dásně   zdraví   užití   odvar   jaterní   olej   kapsaicin   děti   kůra   kloub   bylinná směs   sliznice   tinktura   kojenec   zpracování   Mattioli   víno   Váňa   abytyše Hildegarda   arteriskleróza   střev   žlučník   houba   obsahuje   rostlina   horečka   bylinka   mensturace   pijeme   tlak   zrak   játra   sval   chřipka   inhalace   menstruační   využití   neht   fermentace   premenstruační   nachlazení   ledvin   žaludek   alergie   studené   metabolismus   chřipka   Avicena   nohy   brnění   artróza   vliv   končetina   zápal  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)