Prvotním zdrojem vitaminu A (retinolu) jsou v přírodě jeho provitaminy, což jsou rostlinná barviva alfa, beta a gama-karoteny. Štěpením ve střevní sliznici se mění uvedené karoteny na retinol nebo až na kyselinu retinoovou. Nejvyšší hodnotu má (beta-karoten, neboť jako jediný poskytuje při štěpení dvě molekuly retinolu. 


Účinky rostliny:



Účinky rostliny:


Uvedené provitaminy jsou obsaženy jak v rostlinných, tak i živočišných produktech. Uvedený (beta-karoten je sloučenina oranžově zbarvená a je obsažena v některých druzích zeleniny a ovoce, např. v mrkvi, rajčatech, ale i zelených částech rostlin, tj. v listech špenátu, salátu apod. Má výrazné antioxidační účinky, a tím působí preventivně proti vzniku rakoviny. Chrání tělo před škodlivým působením volných radikálů, které narušují buněčnou
membránu a genetický kód a zrychlují proces stárnutí organismu. Bylo potvrzeno, že (beta-karoten snižuje riziko nádorů žaludku, tlustého střeva, konečníku a močového měchýře, ale i dutiny ústní, prsu a plic. Zvyšuje odolnost vůči nákaze dýchacích cest, chrání před škodlivými účinky ultrafialových paprsků, léčí řadu očních obtíží. Posiluje kosti, udržuje zdravou pleť, vlasy, zuby a dásně, pomáhá při některých kožních chorobách.

Využitelnost je však velmi nízká, např. u mrkve a špenátu je pouze asi 10%. Doporučený příjem vitaminu A je zhruba 5 000 m. j., tj. asi 1,5mg denně. Zhruba polovinu z toho naše tělo získává ve formě vitaminu A, druhou ve formě provitaminů.