Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V ČERVENCI ZDE

V roce 1922 zjistili vědci Evans a Bishop, že krysy potřebují pro své úspěšné rozmnožování látku obsaženou v tucích obilních klíčků a olejnatých semenech rostlin. Pokud tato látka v potravě chyběla, nebyla zvířata schopná se normálně rozmnožovat. Nejprve ji nazvali "faktor X", později ji zařadili mezi vitaminy a označili písmenem E. 

Až do roku 1936 pracoval Evans na identifikaci této látky a zjistil, že jde o dvě velmi podobné sloučeniny. Nazval je tokoferol,
což v řečtině znamená "přinášející narození", a rozdělil na alfa a beta. Později se objevily další tokoferoly, včetně příbuzných účinných látkek, a všechny tyto sloučeniny tvoří dohromady vitamin E. Podává se hlavně při neplodnosti, u nervových a svalových nemocích, jako prevence aterosklerózy a rakoviny. Vitamin E (tokoferol) je rozpustný v tucích. Má významné antioxidační účinky (až 3krát silnější než vitamin C) a podílí se mimo jiné také na stabilitě buněčné membrány. Zabraňuje předčasnému stárnutí a zpomaluje rozvoj degenerativních změn, které se stárnutím souvisejí. Je obsažen v řadě potravin, např. v máslu, drůbežích vnitřnostech, mléce, vejcích nebo oleji, proto je v praxi jeho nedostatek vzácný. Pokud jde o rostliny, vyskytuje se především v klíčcích, jádrech, semenech a ořeších; tedy částech, které jsou navíc velmi
bohaté na nenasycené mastné kyseliny, Dnes jsou také známé jako esenciální kyseliny. Velmi cenná je skutečnost, že potraviny bohaté na vitamin E obsahují i velké množství stopových prvků manganu a selenu, které se rovněž podílejí na podpoře imunitního systému.
Přitom alfa-tokoferol je daleko silnější, zatímco beta-tokoferol vykazuje jen asi poloviční účinnost. Je tedy velmi důležité, která účinná látka a v jakém množství je v daném produktu zastoupena. Denní potřeba byla u dospělého člověka stanovena na 12mg beta-tokoferolu.

Rostliny bohaté na vitamín E (sestupně):

olej z pšeničných klíčků, lněné semínko, olej ze semen bavlníku, slunečnicový olej, olej z vlašských ořechů, olej z kukuříčných klíčků, sojový olej, sezamový olej, mandle, arašídový olej, slunečnicová semena, olivový olej.

Obecně velmi malý obsah alfa-tokoferolu je v zelenině, i když mají vhodný podíl selenu a manganu. Množství od 2 do 6 mg na 100 g mají např. fenykl, kapusta, hrách, pár, špenát nebo chřest, ostatní druhy jej obsahují 1 mg a méně. Působí jako účinný antioxidant zabraňující poškození tkání a buněk těla. Pomáhá předcházet například rakovině, kornatění tepen a také Alzheimerově chorobě. Pokud jde o boj proti rakovině, je nejen silným antioxidantem, ale rovněž brání poškození buněčných membrán a navíc posiluje obranyschopnost organismu.

Zvýšené dávky tohoto vitaminu pomáhají diabetikům, neboť celkově zlepšují kardiovaskulární systém a brání poškození zraku. Příznivě působí na krevní stěnu, snižuje hladinu krevního tuku a nadměrnou srážlivost krve. Při jeho nedostatku dochází k poškozování červených krvinek a zhoršuje se buněčné dýchání.

Nemoci, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

řídnutí kostí   pupen   močopudný   Zentrich   kořen   užití   hlavy   nachlazení   chřipka   účinek   indikace   koupel   využití   rostlina   vývar   štítná   choroba   kůže   zdraví   Galenos   játra   nežádoucí   Mattioli   ovoce   houba   postup   migrén   opar   ruka   sval   kolika   stonek   kornatění   vlas   Materia medica   kontraindikace   list   šlacha   Avicena   artróza   plísně   vitamín   arteriskleróza   fermentace   zácpa   brnění   bylinná směs   zelina   bylinka   játra   krk   nemoc   hlas   ateroskleróza   obsahuje   dna   dásně   Moučka   jaterní   zpracování   zelenina   účinky   teplé   kojenec   Váňa   mateřské   zrak   Zentrich   babské rady   keř   metabolismus   slezina   kůra   mensturace   kontraindikace   průjem   kloub   nať   mrtvice   studené   víno   recept   bolest   zánět   noha   bylina   prášek   děti   olej   plíseň   slezina   viry   akné   sběr   nálev   Janča   sirup   čaj   revma   katar   minut   horké   premenstruační   střev   osteoporóza   Podhorná   obsažené   antibiotik   vliv   kapsaicin   hemoroid   komplikace   tinktura   pálení   písek   krvácení   tlak   Janča   sliznice   kameny   návod   abytyše Hildegarda   zlomenin   pijeme   roztroušená   strom   hemeroid   trávicí   angína   ledvin   chladné   slinivka   Paracelsus   sušení   neht   odvar   výroba   končetina   žaludek   epilepsie   nohy   stvol   vitamin   žlučník   rýma   vřed   horečka   chřipka   stonek   zápal   zalijeme   menstruační   fytoterapie   inhalace   alergie   použití   kvasinky   srdce   Treben   astma   pěstování   květ  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online